Довгострокова цінність збірних будинків: інвестиційна перспектива
Дедалі більше людей почали задумуватися про інвестування. Найчастіше для примноження капіталу купують цінні папери або відкривають депозит. Однак є ще один досить доступний і стабільний спосіб інвестування, про який чули не всі. Це збірні будинки.
Як це працює й у чому вигода?
Збірні будинки — популярний сьогодні вид нерухомості. Конструктивні елементи виготовляються на заводі й монтуються безпосередньо на будівельному майданчику. Щоб одержати прибуток від інвестицій, збірні будинки здають в оренду або продають через деякий час за більшою вартістю. Розгляньмо на конкретному прикладі, як це відбувається. Скажімо, інвестор купив збірний будинок площею близько 75 м² за 2 млн грн. Коли всі роботи, пов’язані з монтажем конструкційних елементів і впорядкуванням земельної ділянки будуть завершені, вартість нерухомості зросте на 15 %. Інвестор продає збірний будинок і одержує прибуток у середньому до 300 тис. грн без урахування податків і витрат на угоду. А якщо продати нерухомість через кілька років, потенційний прибуток збільшиться в рази.
Інший приклад: збірний будинок купують для орендного бізнесу. Його можна здавати подобово або на тривалий період. Нехай вартість оренди складає 20 тис. грн на місяць. Після вирахування витрат на обслуговування чистий прибуток може становити, скажімо, 15–17 тис. грн на місяць. За таких умов інвестор зможе повернути вкладені кошти за 10 років залежно від конкретної вартості оренди й ситуації на ринку нерухомості. Такий підхід дозволяє не лише зберігати капітал, але й отримувати стабільний дохід упродовж тривалого періоду.
Перш ніж купити збірний будинок, важливо вивчити ринок нерухомості, стежити за динамікою цін, знайти надійного забудовника. Також варто прорахувати можливі ризики. Наприклад, якщо інвестувати в збірний будинок, але розмістити його в районі з поганою транспортною доступністю або без потрібної інфраструктури, то, ймовірно, прибуток буде меншим, знадобиться більше часу для окупності.
Чому саме збірні будинки?
Як і будь-який тип інвестицій, купівля збірних будинків має свої особливості. Перелічимо основні.
- Доступність. Вартість збірного будинку в середньому на 30–40 % нижче аналогів із цегли або інших матеріалів. Терміни будівництва — усього 3 тижні. Це оптимальна ідея як для інвесторів-початківців, так і для досвідчених гравців ринку нерухомості.
- Зростання вартості. Нерухомість дорожчає з кожним роком, за винятком кризових періодів. За даними маркетплейсу DIM.RIA, лише за 2023 рік вартість квадратного метра зросла в середньому на 8–11 %.
- Ліквідність. Збірні будинки в локаціях із розвиненою інфраструктурою завжди мають попит незалежно від економічної чи політичної ситуації. Порівняно з цінними паперами нерухомість має важливу перевагу в ліквідності. У разі банкрутства компанії, що випустила акції, інвестори втрачають свої кошти, тоді як вартість збірних будинків лишається стабільною й навіть зростає попри економічні коливання.
Пам’ятайте, що довгострокові інвестиції вимагають терплячого підходу, адже для отримання повної вигоди можуть знадобитися роки. Проте результат завжди вартий очікувань!