Корисно

Скільки морів у світі: цікаві факти

У світі дуже багато водойм, що відрізняються за своїм розміром і солоністю. Але скільки ж таких, які можна класифікувати як моря?

Моря – дивовижні водойми. Але скільки всього їх у світі? Насправді не так багато, як ви думаєте.

Від самого початку людської історії море було джерелом сили і таємничості. Моряки любили і боялися його. Торговці використовували його, щоб заробити свої статки. Відпочивальники захоплюються його приголомшливою, часто бурхливою красою. Рибалки використовують його, щоб нагодувати села і народи. Але скільки морів у світі? Читайте далі, щоб дізнатися!

Скільки морів є на Землі?

На всій Землі близько 50 морів. То що ж щодо знаменитих мореплавців “семи морів”, які колись борознили земну кулю? Що ж, це число засноване на більш традиційному визначенні слова “море”. Океанографи колись вважали, що 7 морів – це 7 різних регіонів 5 океанів. Ці регіони кілька разів змінювалися протягом історії з моменту їхньої появи.

Скільки морів у світі
Список морів

З цілої низки причин деякі моря більш відомі, ніж інші. Це може бути пов’язано з їхньою природною красою, популярністю серед туристів, великою кількістю морської флори і фауни, унікальними властивостями або історичною значимістю. Нижче наведено 3 найвідоміші моря у світі.

Середземне море

Середземне море – стародавня водойма, з’єднана з Атлантичним океаном. Воно майже повністю оточене сушею з трьох континентів: Африки, Азії та Європи. Як через одне з найбільших морів в історії людства, тут велася велика торгівля, а також проходили маршрути між різними землями.

І це ще не все. Середземне море є домівкою для різноманітної групи диких тварин, включаючи кілька видів китів, дельфінів і морських свиней. Тут мешкають пуголовки і зелені черепахи, а також тюлені-монахи і безліч акул і скатів.

Мертве море

Мертве море, мабуть, найбільш відоме тим, що є однією з найбільш солоних водойм у світі. Настільки солоним, що там практично не можуть жити жодні організми. Рівень солоності настільки високий, що люди дійсно можуть плавати в ньому без будь-яких зусиль – вода просто сама витісняє на поверхню.

Карибське море

Карибське море – одне з найбільших морів у світі, його площа становить приблизно 2 750 000 квадратних кілометрів. Воно з’єднується з Атлантичним океаном і лежить між Північною та Південною Америкою. Воно найбільш відоме своїми напрочуд блакитними водами, в яких мешкає неймовірне розмаїття морської флори і фауни. Почасти це пов’язано з Мезоамериканським бар’єрним рифом, другим за величиною рифом у світі.

Найбільше море у світі

Саргасове море

Зона антициклонного кругообігу води в Атлантичному океані, межами якої є теплі течії. Сама назва моря походить від найменування виду плавучих бурих водоростей – саргас. Саме вони ростуть у водах Саргасового моря у великій кількості: від 4 до 11 млн тонн.

Місцезнаходження: Атлантичний океан; південний схід від узбережжя Північної Америки.
Площа: 6-7 млн км².
Довжина: Із заходу на схід – 3 200 км; з півночі на південь – 1 100 км.
Найбільша глибина: 6 995 м.
Середня температура: від 17 до 29°C (залежно від пори року).
Рівень солоності: 35,7%.

Цікаво, що Саргасове море – єдине у світі, яке не має твердих берегів. На півдні гігантську водойму обмежує острів Пуерто-Ріко, а із заходу вона межує з Бермудськими островами. Якщо говорити про те, як людині побачити найбільше море у світі, то є шлях через аеропорт Бермудських островів – далі буде необхідно під’їхати на таксі або автобусі до самого берега.

Давно існує легенда, яка розповідає про те, що Саргасове море – загадковий загублений світ занедбаних кораблів і маловідомих островів. Вся річ у тім, що тоді в найбільшому морі у світі затонуло безліч вітрильних суден. Однак штормів у Саргасовому морі майже не буває. Радянські вчені проводили дослідження, згідно з результатами яких основне переміщення великих і малих вихорів води тут відбувається на глибині – залежно від перепадів оперізувальних течій. Повір’я народилося через водорості: місцеві жителі вважали, що кораблі грузнуть тут і не можуть рушити далі. Друга можлива причина – це рідкісні вітри, що не дають вітрильним суднам покинути межі моря.

Кількість течій, що визначають межі Саргасового моря, – 4, з цієї причини площа водойми іноді може змінюватися. Наразі вона досягає таких розмірів, що займає територію в 12 разів більшу за Францію. Дно найбільшого моря у світі вкрите мулом і глиною. Крім того, через циркуляцію води рівень Саргасового моря на 1 м вищий за поверхню океану. Водойма має витягнуту форму, тому довжина з півночі на південь і з заходу на схід відрізняється в рази.

Найменше море у світі

Мармурове море

Найменше море у світі за площею – водойма утворилася завдяки розлому земної кори, що розділив континенти Євразію та Африку. Мармурове море пов’язане з Егейською і Чорною протоками, через які і відбувається водообмін.

Місцезнаходження: Атлантичний океан; розташоване в Євразії, належить Туреччині.
Площа: 11 472 км².
Розміри: довжина – 20 км, ширина – 80 км.
Найбільша глибина: 1 355 м.
Середня температура: від 8,4°C до 24,8°C (залежно від пори року). Також Мармурове море не замерзає.
Рівень солоності: взимку – 22,5 %, влітку – 23,5 %.

Мармурове море – внутрішнє море Атлантичного океану, води якого протікають між європейською та малоазіатською частинами Туреччини. На північному сході з’єднується протокою Босфор із Чорним морем, на південному заході – протокою Дарданелли з Егейським морем.

Назва Мармурового моря походить від найменування острова Мармара, що розташувався на ньому. Якраз він і славиться видобутком білого мармуру. Також найменше море у світі здебільшого оточене гористими берегами. Території навколо моря густо заселені ще з давніх часів. Наприклад, найбільш густонаселеним пунктом є місто Стамбул, розташоване на північному сході, – біля протоки Босфор.

Сьогодні Мармурове море – популярне місце серед туристів. Ще тут відмінно розвинена рибна ловля: тут добувають скумбрію, анчоуси, тунець, бичків, а також морепродукти: кальмари, краби, устриці та мідії.

Крім того, через Мармурове море регулярно проходять важливі судноплавні шляхи з Чорного моря в Середземне.

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button