Бізнес

Топ-4 інструмента для перевірки роботи ноутбука

Ноутбуки стали невід’ємною частиною нашого повсякдення: їх використовують як для роботи, так і для відпочинку та розваг. Але, як і в усіх електронних пристроях, у ноутбука можуть виникати проблеми, пов’язані з його апаратною чи програмною частиною. При покупці нового компоненту для ноутбука потрібно буде знайти правильну деталь, інструменти які вказані нижче легко зможуть це зробити або можете скористатись сайтом компонентів для ноутбука і написати на свою модель ноутбука. Допомогти знайти причину може спеціалізоване програмне забезпечення для діагностики.

AIDA64

AIDA64

AIDA64 — потужний інструмент для діагностики й моніторингу системи. Програма отримує інформацію з пам’яті BIOS, надаючи відомості про всі підключені пристрої, а також посилання на додаткові дані. Крім того, AIDA64 надає інструменти для тестування продуктивності та стабільності під навантаженням. Єдине обмеження — безкоштовно користуватися цим можна лише протягом 30-денного пробного періоду. Вартість ліцензії — $40.

У розділі “Тест” можна запускати перевірку окремих параметрів оперативної пам’яті, процесора та інших компонентів. Наприклад, якщо ви хочете дізнатися про продуктивність CPU та порівняти її з показниками інших чіпів, виконайте наступні дії:

  1. Переходьте в розділ “Тест”.
  2. Вибирайте параметр, який ви хочете перевірити.
  3. Натискайте “Старт”. Результати перевірки будуть відсортовані в таблиці порівнянь з іншими процесорами. Там же будуть вказані основні характеристики пристрою. Окремі тести дозволяють перевірити продуктивність накопичувачів, дізнатися пропускну спроможність кешу та оперативної пам’яті, провести діагностику монітора та оцінити загальний стан системи при роботі під навантаженням.

Плюси:

  • Максимально повний перелік характеристик пристроїв, включаючи посилання на детальний опис на профільних сайтах.
  • Порівняння з іншими системами при тестуванні.
  • Відмічення показників з усіх датчиків ноутбука.
  • Велика кількість вбудованих тестів для різних пристроїв аж до монітора.

Мінуси:

  • Безкоштовно можна користуватися лише протягом 30 днів.

HWMonitor

HWMonitor

Програма HWMonitor розроблена тією ж компанією, що і CPU-Z. Однак, на відміну від останньої діагностичної утиліти, тут акцент робиться на перевірці стану в реальному часі, а не на відображенні детальної інформації про технічні характеристики та прошивку. Інтерфейс програми представляє собою єдину таблицю, в якій вказані всі встановлені пристрої. Для кожного компонента доступна перевірка напруги, частоти, температури, відсотка завантаження, обсягу зайнятої пам’яті. Доступні дані можна зберегти у файлі TXT.

HWMonitor також має платну версію Pro. Вона пропонує кілька додаткових функцій, серед яких віддалений контроль стану ноутбука через інший комп’ютер чи телефон, а також відображення температури вибраного компонента у системному треї при згортанні головного вікна програми.

Плюси:

  • Збір інформації про всі підключені пристрої.
  • Відбір показників з різних датчиків.
  • Віддалений контроль стану комп’ютера через інший комп’ютер чи мобільний пристрій (доступний у версії Pro).

Мінуси:

  • Немає тестів для перевірки продуктивності й стабільності роботи під навантаженням.
  • Відсутній офіційний переклад інтерфейсу на українську та російську мову.
  • Не відображаються характеристики пристроїв.

HWiNFO

HWiNFO

HWiNFO — невелика утиліта, що показує основні характеристики ноутбука та його комплектуючих. Вона вміє знімати показники з датчиків, що дозволяє спостерігати через неї за температурою компонентів та напругою. Програма поширюється за вільною ліцензією, але в якості подяки розробник пропонує вислати йому будь-яку суму.

Однією з головних переваг HWiNFO — непримхливість до ресурсів.
Програма запускається навіть на старих машинах з Windows XP, не кажучи вже про сучасні ноутбуки з останніми версіями ОС. Усі доступні для діагностики пристрої представлені в єдиному меню. Перемикуючись між вкладками, ми дізнаємося детальну інформацію про кожен компонент ноутбука. Серед додаткових можливостей програми — оновлення BIOS материнської плати та драйверів пристроїв. Однак користуватися цими функціями потрібно з обережністю. Набагато безпечніше оновлювати BIOS та драйвери пристроїв вручну, а не за допомогою універсального алгоритму.

Плюси:

  • Детальні звіти про характеристики та поточний стан обладнання.
  • Знімання високоточних показників з різних датчиків.
  • Інструменти для оновлення BIOS та драйверів пристроїв.

Мінуси:

  • Немає тестів для перевірки продуктивності та стабільності роботи під навантаженням.

SpeedFan

SpeedFan

SpeedFan (https://soft.mydiv.net.ua/win/download-SpeedFan.html) — простий інструмент для моніторингу основних параметрів ноутбука. Показує частоту процесора, швидкість обертання вентилятора, напругу, температуру інших пристроїв. Користувачі, які займаються розгоном ПК і ноутбуків, також віддають перевагу цій програмі, оскільки вона надає точну інформацію про поточний стан важливих компонентів. Окремі дані збираються у графіки, зручні для візуального сприйняття.

Програма SpeedFan дозволяє змінити швидкість обертання вентиляторів. Це може бути корисно, якщо ноутбук перегрівається і ми хочемо трошки покращити систему охолодження.
Натискаємо на кнопку Configure. Переходимо в розділ Advanced. Знаходимо в списку елементи Pwm Mode і переконуємося, що вони мають статус Manual. Якщо обрано інший режим, то виділяємо кожний елемент і вибираємо для нього статус Manual через рядок Set To. Повертаємося в головне вікно програми. За допомогою кнопок зі стрілками змінюємо значення параметра Pwm1. Перевіряємо, як працює вентилятор — дивимося, чи знизилася температура процесора чи іншого компонента. Експериментальним шляхом можна визначити, який вентилятор обдуває те чи інше пристрій (якщо встановлено кілька кулерів), після чого перейменовувати параметри в інтерфейсі програми.

Плюси:

  • Дозволяє керувати швидкістю вентиляторів.
  • Самостійно проводить SMART-тест, контролюючи стан жорсткого диска.
  • Спостерігає за напругою на виходах блока живлення.
  • Перевіряє температуру критично важливих компонентів: процесора, відеокарти, пам’яті.

Мінуси:

  • Немає докладної інформації про компоненти ноутбука, лише поточні показники їх роботи.
  • Немає вбудованих тестів.

Висновок

Ноутбуки є важливим інструментом як для роботи, так і для відпочинку, але інколи вони потребують діагностики та заміни компонентів. Використання спеціалізованого програмного забезпечення, такого як AIDA64, HWMonitor, HWiNFO чи SpeedFan, дозволяє своєчасно виявляти та вирішувати проблеми, забезпечуючи стабільну та ефективну роботу пристрою. Завдяки цим інструментам можна отримати детальну інформацію про стан ноутбука, що допоможе уникнути серйозних несправностей і продовжити його термін служби.

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button