Корисно

Вушна сірка та сірчані пробки: все, що потрібно знати про захист слуху

У нашій статті ми розглянемо важливу тему, що стосується здоров’я наших вух – вушну сірку та сірчані пробки. Вушна сірка виконує багато важливих функцій для захисту слухового проходу, але іноді вона може накопичуватися і утворювати пробки, які призводять до дискомфорту та проблем зі слухом. Ми детально обговоримо, що таке вушна сірка, навіщо вона потрібна, як правильно доглядати за вухами та що робити у випадку виникнення сірчаних пробок.

Що таке сірчана пробка?

Сірчана пробка – це скупчення вушної сірки, що перекриває слуховий прохід. Спочатку утворення має м’яку консистенцію, але потім поступово ущільнюється. Процес супроводжується зниженням слуху і відчуттям закладеності. Лікування спрямоване на видалення сірчаної пробки тим чи іншим способом.

Що таке вушна сірка та навіщо вона потрібна

Вушна сірка є необхідним компонентом людського організму. Вона складається з секретів залоз шкіри зовнішнього слухового проходу (сірчаних і сальних), злущених клітин верхнього шару шкіри, поту, жирів, насичених і ненасичених жирних кислот, холестерину, антибактеріальних речовин (лізоцим, імуноглобуліни).

Вушна сірка може бути щільною масою темно-коричневого кольору або світлою, сухою, мати вигляд пластівців. У середньому, здоровий дорослий організм виробляє до 20 мг вушної сірки щомісяця. Консистенція і кількість вушної сірки залежать від фізіологічних особливостей організму. Недостатня кількість вушної сірки може призвести до відчуття сухості та свербіння в слуховому проході.

Вушна сірка виконує кілька важливих функцій:

  • Запобігає проникненню пилу, бактерій та інших мікроорганізмів в глибокі відділи слухового проходу.
  • Затримує частинки пилу.
  • Уповільнює розмноження грибків і бактерій.
  • Виводить назовні відмерлі клітини верхнього шару шкіри слухового проходу.
  • Захищає шкіру слухового проходу від подразнення водою.
  • Запобігає збезводненню шкіри зовнішнього слухового проходу, що супроводжується відчуттям свербіння.
  • Підтримує нормальний кислотно-лужний баланс.

Слуховий проход повинен мати достатню кількість вушної сірки, її надлишки зазвичай переміщуються назовні і видаляються завдяки фізіологічному процесу міграції епітеліальних клітин верхнього шару шкіри слухового проходу в напрямку до вушної раковини та рухам слухового проходу при жуванні і розмові.

Таким чином, слуховий проход самоочищується від надлишку вушної сірки.
У нормі ніяких додаткових дій для видалення сірки, так званої чистки слухових проходів, не потрібно.
Лікуванням цього захворювання займається:

Отоларинголог (ЛОР)

Про захворювання

Вушна сірка являє собою секрет особливих залоз, розташованих у шкірі слухового проходу. Він змішується з продукцією потових і сальних залоз і має зволожувальну, пом’якшувальну та антимікробну дію. Сірка постійно переміщається у напрямку до зовнішнього отвору слухового проходу. Цьому сприяють рухи нижньою щелепою під час жування або розмови. Таким чином прохід очищається не тільки від надлишків сірки, а й від дрібних забруднень.

Сірчана пробка утворюється внаслідок посиленої секреції сірчаних залоз. Вона складається з сірки, секрету сальних залоз, лусочок спущеної шкіри, холестерину. У нормі вони видаляються рухами передньої стінки слухового проходу під час розмови, жування. Затримці сприяють вузькість і звивистість слухового проходу та підвищена в’язкість сірки.

Класифікація

Залежно від консистенції та складу виділяють кілька видів сірчаних пробок:

  • м’які: пастоподібні (ті, що нещодавно виникли) і пластиліноподібні (щільніші порівняно з пастоподібними);
  • тверді: сухі (таку консистенцію мають застарілі утворення) та епідермальні (містять також частинки шкірного покриву).

Симптоми сірчаної пробки

Симптоми сірчаної пробки
Симптоми сірчаної пробки

Сірчана пробка може тривалий час існувати, не викликаючи жодних неприємних відчуттів. Утворення може досягти великих розмірів, але, якщо між ним і стінкою слухового проходу є хоча б вузька щілина, слух залишається нормальним. У разі потрапляння у вухо води сірка набухає, і раптово різко знижується слух, виникає відчуття закладеності, іноді шум у вусі. Пробка може чинити тиск на барабанну перетинку і спричиняти рефлекторні головні болі, запаморочення, кашель, нудоту.

Причини утворення сірчаних пробок

Існує кілька чинників, що сприяють утворенню сірчаних пробок:

  • надмірне виділення вушної сірки: може виникати на тлі хронічного запалення, екземи або підвищеного рівня холестерину крові; крім того, секреція сірки збільшується в разі занадто частого чищення вух;
  • порушення евакуації сірки зі слухового проходу: у разі вродженого або набутого звуження, сторонніх тіл, частого носіння навушників або слухового апарату;
  • надмірна вологість або забрудненість слухового проходу: при заняттях водними видами спорту або роботі в умовах надмірної запиленості;
  • неправильне чищення вух, що призводить до зміщення сірки в глибину проходу.

Часті запитання та відповіді

  • Як видалити вушну пробку самостійно вдома?

Видалення сірчаної пробки в домашніх умовах залежить від ступеня її затвердіння. Якщо пробка ще не занадто тверда, її можна видалити самостійно. Для цього потрібно лягти на бік, закапати в уражене вухо 3–5 крапель 3 % розчину перекису водню і полежати в такому положенні 10–15 хвилин. Якщо пробка розм’якне, вона почне виходити протягом 8–10 годин. В результаті слух покращиться, зменшиться дискомфорт, і з вуха може витекти сіро-жовта рідина.

  • Сірчана пробка у вусі: що робити, якщо почався біль?

Для усунення болю у вусі потрібно відновити прохідність вушного проходу. Якщо є можливість, обов’язково зверніться до лікаря, оскільки самолікування може бути небезпечним. Лікар отоларинголог після діагностики зможе запропонувати найбільш ефективний і безпечний метод видалення сірчаної пробки.

Категорично забороняється видаляти пробку за допомогою ватних паличок або інших предметів!
Пошкодження барабанної перетинки може призвести до серйозних ускладнень, деякі з яких можуть вимагати госпіталізації у ЛОР-відділення для надання медичної допомоги.

  • Чи можна видаляти сірчану пробку під час отиту?

Чи можна видаляти сірчану пробку під час отиту, вирішує виключно лікар-отоларинголог після огляду пацієнта. Якщо діагностовано гнійний отит, лікування сірчаної пробки відкладається до повного усунення гострих симптомів захворювання.

Висновок

Сірчана пробка – це скупчення вушної сірки, яке перекриває слуховий прохід, поступово затвердіваючи з часом. Вона може викликати зниження слуху та відчуття закладеності вуха. Лікування сірчаної пробки спрямоване на її видалення.

Вушна сірка, з іншого боку, є важливим компонентом людського організму. Вона складається з секретів залоз шкіри слухового проходу, клітин шкіри, поту, жирів і антибактеріальних речовин. Сірка виконує кілька захисних функцій: запобігає проникненню пилу та бактерій, уповільнює розмноження грибків і бактерій, виводить відмерлі клітини шкіри, захищає шкіру слухового проходу від подразнення водою і підтримує нормальний кислотно-лужний баланс.

Зазвичай, слуховий прохід самоочищається завдяки фізіологічним процесам та рухам під час жування і розмови, що дозволяє уникати додаткових дій для видалення сірки. Лікуванням сірчаної пробки займається отоларинголог (ЛОР), який визначає найбільш ефективний і безпечний метод її видалення, особливо у випадках отиту або інших ускладнень.

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Один коментар

  1. Дуже корисна інформація про вушну сірку і сірчані пробки. Нарешті зрозумів, чому не можна використовувати ватні палички для чищення вуха. Дякую за поради щодо правильного догляду!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button