Корисно

Маніпулятор: як розпізнати, впоратися і не стати жертвою

Якщо на роботі ви відчуваєте емоційний тиск, вам здається, що ви виконуєте не свої обов’язки, або взагалі не розумієте, як тут опинилися, – можливо, вами маніпулюють і ви стали жертвою маніпулятора. Як виглядає маніпулятивна поведінка? Чому люди поводяться токсично і як із цим впоратися? У нашій статті ви ознайомитеся, хто такий маніпулятор і як з ним боротися.

Що таке маніпуляція?

Маніпуляція – це вид психологічного впливу, під час якого одна людина примушує іншу до якоїсь дії за допомогою прихованої обманної тактики і отримує від цієї дії вигоду. У маніпулятивній ситуації завжди є як мінімум два учасники: “мисливець” – маніпулятор і жертва. При цьому і жертвою, і мисливцем можуть виступати відразу цілі групи людей.

Маніпуляцію відрізняють чотири характерні ознаки:

  • Вплив має мету, приховану для жертви.
  • Жертва погодилася виконати дію тому, що її переконали, що вона принесе комусь користь.
  • Дія принесе жертві шкоду або, як мінімум, не принесе користі.
  • У маніпулятора є заздалегідь продуманий сценарій розвитку ситуації.
  • Уявіть собі людину, яка повідомляє матері-гіперопікарці про переїзд або швидке весілля, а у відповідь отримує плач і скарги: “Значить, я тобі не потрібна, ось помру, і роби, що хочеш”. Сприймати це холоднокровно важко – багатьом у такій ситуації простіше відмовитися від власних планів, ніж впоратися з почуттям провини.

Якщо ви усвідомили, що робите те, чого не хочете, тільки заради того, щоб принести користь або довести щось іншій людині – ви стали жертвою маніпуляції.

Звідки беруться маніпулятори?

Як правило, бажання керувати свідомістю інших виникає ще в дитячому віці. Приміром, дитина під час своїх примх зрозуміла, що в цей момент батьки готові на все заради того, щоб заспокоїти її. Напевно, кожен із нас хоча б раз у житті ставав свідком такої картини. Відділ іграшкового магазину, дитина лежить на підлозі та кричить, привертаючи до себе увагу, щоб їй купили бажану іграшку. Чи неправда знайома ситуація? Що роблять батьки в цей момент? Хтось із батьків не звертає увагу на поведінку свого чада, а хтось іде на поводу і купує бажану річ, “щоб дитятко було щасливе”. Що ми маємо в підсумку? Маленького маніпулятора в особі цієї дитини. Відбувається психологічне закріплення маніпуляційної поведінки. Наступного разу вона точно знатиме, що таким чином можна отримати бажане.

Як влаштована психологія маніпулятора?

Маніпулятор сприймає оточуючих не як повноцінних особистостей, а як інструменти досягнення своїх цілей. Однак неправильно уявляти маніпуляторів як злих і винятково токсичних персонажів – навпаки, вони можуть видаватися приємними та турботливими людьми, які діють винятково з найкращих спонукань і вам на благо. Маніпулятори страждають і самі, оскільки сприймають навколишній світ як потенційну загрозу і найчастіше нікому не довіряють.

Де можна зіткнутися з маніпуляціями?

У будь-якій сфері та в будь-якій ситуації, де людина може отримати для себе якусь вигоду. Діти можуть маніпулювати батьками, недобросовісні маркетологи – клієнтами, а політики – електоратом. Маніпуляторами найчастіше виявляються члени сім’ї, друзі, сексуальні або ділові партнери.

Як маніпулятор впливає на жертву?

Щоб змусити людину діяти у своїх цілях, маніпулятор намацує в жертві якусь внутрішню “мішень” – наприклад, почуття жалю або сорому. Так діють вуличні шахраї або аферисти, які збирають пожертви для неіснуючих дітей. Близько знайомі маніпулятори діють тонше – деякі роками втираються в довіру, щоб потім використати найглибші душевні рани та комплекси жертви.

Маніпулятор завжди діє усвідомлено?

Ні. Іноді люди переносять у зрілий вік звичні дитячі моделі поведінки. Наприклад, дитину виховували холодні батьки, і єдиним способом отримати увагу від них був плач. Поступово людина звикає, що можна отримати бажане тільки через сльози, і програє цей сценарій у всіх сферах, від сім’ї до роботи. Однак частіше зустрічаються цілком усвідомлені маніпуляції.

Здається, я маніпулятор. Що з цим робити?

Допоможе рефлексія та робота над собою. Усвідомте, що ви втрачаєте, вдаючись до маніпуляцій: можливо, ви неусвідомлено псуєте стосунки з близькими людьми або руйнуєте свій бізнес. Відмовитися від прихованого впливу на людей може бути складно, якщо це приносить “мисливцеві” відчутні вигоди.

Здається, мною маніпулюють. Що робити?

Є кілька способів вийти з позиції жертви:

  • Проігноруйте. Маніпулятор чекає на вашу реакцію, і не важливо, наскільки активною вона буде: почнете ви чинити дії, сперечатися чи обмежитеся виправданнями. “Мисливець” проігнорує будь-які логічні доводи, оскільки його мета – вивести вас із рівноваги.
  • Зламайте сценарій. Зробіть те, чого маніпулятор від вас не очікує і перехопіть провідну роль у ситуації. Наприклад, погодьтеся з людиною, яка до вас чіпляється, і запитайте: “Так, я такий. І що з того?”
  • Маніпулюйте у відповідь. У деяких випадках може допомогти контрманіпуляція, хоча така поведінка може здатися спірною. Так ви покажете “мисливцеві”, що розумієте правила, за якими він грає, і заведете маніпулятора в його власну пастку.
  • Розкрийте маніпуляцію. Скажіть прямо: “Я розумію, що ти мною маніпулюєш і намагаєшся викликати в мені почуття провини. Я можу тобі допомогти, якщо ти звернешся з прямим проханням – якщо ти продовжиш маніпулювати, ти не досягнеш свого і зруйнуєш наші стосунки”.

Висновки

Маніпулятори досить часто трапляються в кожного в житті. Бути маніпулятором може бути вигідно для самого себе, але бути жертвою маніпулятора – жахливо для будь-кого. Щоб не потрапляти в такі ситуації, потрібно розвивати себе, свою внутрішню силу і впевненість. Саме в такому випадком ніхто не зможе вплинути на ваш моральний стан.

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button