Корисно

Як правильно обрізати виноград: покрокова інструкція

Ключовим фактором для отримання рясного врожаю винограду є ретельний і правильний догляд за рослинами. Одним із важливих етапів у вирощуванні винограду є процедура обрізки. Давайте розповімо і продемонструємо, як правильно обрізати виноград.

Важливою особливістю винограду є його полярність або здатність вертикально спрямовувати поживні речовини здебільшого до верхніх молодих пагонів. Ця властивість винограду сформувалася в історичному контексті, тому що рослина, виростаючи в дикій природі, постійно прагне вгору, шукаючи більше світла і тепла.

У зв’язку з цим у середній і нижній частині куща бруньки розвиваються значно гірше, ніж у верхній, і іноді зовсім не дають пагонів. Якщо не обрізати виноград і дозволити йому вільно рости, ягоди з часом стануть меншими, а кущ може навіть втратити форму. Саме з цієї причини необхідно регулярно оновлювати виноград за допомогою професійної обрізки.

Як правильно підв’язати виноград: рекомендації для новачків допоможуть забезпечити правильну форму куща та сприятливі умови для росту та розвитку рослини.

як обрізати виноград

Крім того, важливо враховувати використання спеціальної збиральної техніки, такої як подрібнювач гілок, який можна створити своїми руками, для ефективного догляду за виноградником і забезпечення високого рівня врожаю.

Коли краще обрізати виноград – навесні чи восени?

pravilnaya obrezka vinograda

Час обрізки винограду залежить від кліматичних умов. Так, якщо у вашому регіоні суворі зими, обрізку варто проводити навесні. У регіонах з помірно холодним зимовим періодом виноградні кущі обрізають восени – приблизно через 20 днів після опадання листя. Спочатку обрізають морозостійкі сорти винограду, а менш морозостійкі та молоді кущі обрізають навесні. Весняну обрізку винограду рекомендується починати до початку руху соку, інакше сік, що витікає, перешкоджатиме загоєнню ран. Якщо ви пропустили цей момент, рекомендується обрізати тільки висохлі старі пагони і зайві молоді, а формування куща виконати шляхом видалення зайвих вічок лози.

Весняна обрізка винограду вимагає особливої уважності, оскільки некоректне виконання цієї процедури може пошкодити рослину. Леза інструментів для обрізки мають бути належним чином заточені та знезаражені спиртовмісним засобом.

Важливо! Для перевірки гостроти леза візьміть аркуш паперу і проведіть ним по вістрю інструмента. Якщо папір ріжеться насилу, значить, лезо потрібно заточити.

З початком перших теплих днів, коли температура повітря сягне 5°С, підготуйте необхідні інструменти і приступайте до оновлення винограду. Основним інструментом є секатор, але для роботи зі старішими і товстішими гілками знадобиться садова пила. Зріз має бути максимально рівним і гладким, не мати розщеплень, тріщин і задирок.

Правильна обрізка винограду – що необхідно знати.

Правильна обрізка винограду – ключовий етап турботи про рослину. Навіть садівник-початківець зможе успішно впоратися з цим завданням, дотримуючись кількох простих правил:

  1. Зріз під прямим кутом. Виконуйте зрізи під прямим кутом до гілки. Такий метод сприяє швидшому загоєнню, тому що площа рани буде меншою, ніж при зрізі з ухилом.
  2. Видалення хворих і підмерзлих гілок. Незалежно від схеми обрізки, завжди видаляйте гілки, які виглядають хворими або підмерзлими.
  3. Контроль довжини пагонів. Не допускайте занадто довгих пагонів. Для нормального росту гілок достатньо залишити 7-12 вічок (бруньок).
  4. Видалення однорічних пагонів. Очищайте однорічні пагони, що відплодоносилися, обережно, щоб не пошкодити багаторічну деревину. Робіть зрізи біля основи багаторічних пагонів, залишаючи пеньок заввишки 0,5 см.
  5. Збереження здорових пагонів. Залишайте для плодоношення тільки здорові пагони з діаметром не менше 6 мм. Тонкі та жируючі пагони (діаметром понад 10 мм) слід видаляти.

Обрізка винограду при штамбовому формуванні.

  • Весна 1-го року. Обріжте саджанець до двох вічок, залишивши два майбутніх пагони і видаливши зайве.

обрізка винограду навесні

  • Весна 2-го року. Укоротіть основний пагін, який слугуватиме штамбом, до потрібної висоти (зазвичай 50-90 см). Збережіть ще один пагін, обрізавши його до 2 вічок.

vesna2 1

  • Весна 3-го року. На штамбі приберіть усі лози, крім двох верхніх. Обріжте кожну з них до 2 вічок і закріпіть до шпалери, направивши в різні боки. Восени обріжте 4 пагони, що виросли: нижні з кожного боку до 2 вічок (сучки заміщення), верхні до 5-15 вічок (стрілки плодоношення).

vesna3 1

  • Весна 4-го року. Видаліть гілки, що відплодоносили, а з пагонів, що виросли на сучках заміщення, формуйте нові плодові ланки (з кожного боку куща один пагін до 5-15 вічок, другий – до 2 вічок).

vesna4 1

Обрізка винограду при формуванні без штамба.

Обрізка винограду при формуванні без штамба також передбачає свої особливості.

Весна 1-го року. Почніть з видалення всіх сухих, хворих і пошкоджених частин куща. Збережіть 10% від загального числа молодих пагонів, обрізавши їх на висоті 2-3 см над другою брунькою.

схема обрізки винограду

Весна 2-го року. Оптимально видалити 60% молодого приросту, залишивши 2-3 найміцніші рукави й обрізавши їх до 2 бруньок.

Obrezka vinograda pri formirovke bez shtamba2 1

Весна 3-го року. Цей період характеризується формуванням плодових ланок. Укоротіть нижню лозу, або сучок заміщення, до 2 вічок, а верхню частину, або плодову стрілку, – до 7-14 вічок. На кожному рукаві має залишитися по 2 лози, решту можна безпечно видалити.

Obrezka vinograda pri formirovke bez shtamba3 1

Детальна інформація про штамбове формування представлена в наступному відеоролику

Характеристики весняної обрізки плодоносного винограду, що плодоносить

Обрізка плодоносного винограду навесні має свої особливості. Важливо видалити пагони, що відплодоносилися, пошкоджені, слабкі та надмірно товсті, залишивши зрілі лози середньої товщини (6-10 мм).

Весняна обрізка, в поєднанні з осінньою, становить комплекс невід’ємних процедур в тому числі підв’язання винограда. Осіння обрізка проводиться перед укриттям винограду на зиму і містить видалення незрілих частин пагонів з метою зменшення можливих пошкоджень і забезпечення благополучного переживання кущем зими. Під час осінньої обрізки залишають більше вічок, ніж заплановано (на випадок втрати частини пагонів у холодну пору року).

Види спеціальної весняної обрізки для пошкоджених кущів винограду

Після зими, у разі виявлення ознак обмороження на кущах винограду, потрібно вжити заходів для їхнього відновлення, включно з використанням спеціалізованого весняного обрізання із застосуванням збиральної техніки.

Stroenie kusta vinograda

  1. Кущі замерзли під час зимівлі. Перевірте стан бруньок, зробивши надрізи на вічках. Зелене забарвлення свідчить про здоров’я, а чорне – про пошкодження. Якщо менше 80% бруньок пошкоджені, залиште на плодових ланках більше бруньок, ніж зазвичай, і залиште додаткові пагони на гілках плодоношення. У разі обмороження понад 80% бруньок, проведіть двоетапну санітарну обрізку до розпускання бруньок.
  2. Обмороження коренів куща. Розкопайте землю навколо куща і перевірте стан коренів. Біле забарвлення – здорові корінці, темно-коричневе – пошкоджені. Якщо діаметр обмороження кореня не перевищує 2,5 мм, рослина зможе відновитися.
  3. Пошкодження весняним градом. При втраті значної частини листя після граду, обріжте молоді пагони до 1-2 вічок і прорідіть їх пізніше.
  4. Пошкодження весняним градом. При втраті значної частини листя після граду, обріжте молоді пагони до 1-2 вічок і прорідіть їх пізніше.

Правильна обрізка допоможе відновити здоров’я виноградної лози, поліпшить якість ягід і збільшить урожай.

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Один коментар

  1. Чудова стаття і можна сказати інструкція як обрізати виноград весною і добитись потрібного результату, щоб отримати хороший урожай восени.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button