Корисно

Що таке щастя: що робить мене щасливим

Суть щастя і шляхи його досягнення

Дорогі друзі, пропоную вашій увазі цікаву статтю про щастя, що таке щастя, а саме: що ми шукаємо у своєму житті? Про що ми мріємо, до чого прагнемо? Якими б не були наші мрії, ми всі шукаємо щастя. Ми сподіваємося на неї, мчимо до неї через всі перешкоди, пишемо про неї вірші або просто лежимо на дивані і чекаємо, коли вона нарешті впаде на нас.

Але чи замислювалися ми коли-небудь у гонитві за щастям, що це таке? Перш ніж щось шукати, потрібно хоча б знати, як воно виглядає.

Як виглядає щастя

Магнус Редкін, один з персонажів відомого твору Аркадія і Бориса Стругацьких “Понеділок починається в суботу”, зібрав величезну колекцію визначень цього загадкового явища, але так і не зміг зрозуміти, що таке щастя. І це не дивно, адже у кожного вона своя, індивідуальна. Але, напевно, повинні бути якісь загальні уявлення про це? Можливо, суть щастя можна знайти в працях філософів минулого, у великих філософських і релігійних системах.

Християнство: щастя в любові до Бога

Цікаво відзначити, що слово “щастя” – дуже рідко зустрічається в Святому Письмі, в Новому Завіті – жодного разу. Це слово занадто довільне, неточне, саме по собі нічого не значуще. Замість нього Святе Письмо вживає інше слово, більш ясне, конкретне, що вказує на зміст щастя, слово “радість” – “хара.”

Про радість говорить Христос: “моя радість в вас перебуватиме, і радість ваша буде досконала,” — вказуючи і на джерело цієї радості: “якщо заповіді Мої дотримаєтеся, перебуватимете е любові моєї, як і я дотримав заповіді Отця Мого і перебуваю в його любові” (ін. 15:10-11).

Ось воно, вирішення вікового питання, що таке щастя, справжнє щастя, справжня радість – в любові Божій, в перебуванні з ним.

Радість у християнстві тісно пов’язана з вірою в Бога, з переживанням любові до Нього, з відчуттям Його прощення і обітницею вічного життя. Тільки істинно віруюча людина може досягти цього блаженного стану через молитву і покаяння.

Буддизм: щастя – це відмова від бажань

Це релігійно-філософське вчення бачить щастя у відмові від потреб і в зануренні у власний внутрішній світ. Тільки досягнення абсолютного спокою – нірвани – робить людину щасливою. Люди завжди одержимі пристрастями, бажаннями, одна потреба змінюється іншою, але досягнення щастя нереально, тому що всі бажання не можуть бути задоволені, а кожна незадоволена потреба стає джерелом страждань.

Однак без бажань життя втрачає сенс, а існування втрачає сенс. Адже людині нема до чого прагнути. Безцільне і безглузде існування, ймовірно, може полегшити страждання і принести мир, але як стати щасливішим? Навіть сам засновник буддизму Гуатама Сіддхартха Шак’ямуні, Будда, вважав: “Немає шляху до щастя, щастя – це шлях”.

Антична філософія: “Людино, пізнай самого себе”

Проблему щастя як частини реального існування людей піднімали всі відомі давньогрецькі філософи. І саме вони заклали фундамент полісемантики, багатозначності розуміння щастя. Позиція Сократа близька до буддизму – він закликає задовольнятися малим, не гнатися за розкішшю і багатством. А це дозволить відчути щастя.

А його учень Платон, погоджуючись з Сократом, вважав, що «треба шукати щастя в собі, а не в інших» і радіти власним успіхам, а не думці інших, яка мінлива і упереджена. Аристотель погоджувався з ним, вважаючи, що “щастя – це самозадоволення”.

Однак Платон, як і філософія античності в цілому, був чужий настільки поширеному в нашу епоху егоїзму. В іншому своєму творі філософ писав: “Піклуючись про щастя інших, ми знаходимо своє”.

Таким чином, античні філософи заклали основу розуміння щастя як внутрішнього стану людини.

Західноєвропейські філософи: різноманіття поглядів

У пізніші часи західноєвропейські філософи не були настільки одностайні у своєму розумінні цього стану. Наприклад, Леонардо да Вінчі писав: “Щастя дістається тому, хто наполегливо працює”. Ніцше і Шопенгауер бачили щастя в самоствердженні людини і вважали головним джерелом задоволення цієї потреби владу. Для Е. Сутність Фромма – боротьба і реалізація своєї індивідуальності, для Зигмунда Фрейда – задоволення сексуальних потреб. І Дж. Взагалі Локк стверджував, що щастя – явище суто індивідуальне і не варто нав’язувати своє уявлення про нього іншим людям.

Сучасний філософ і послідовник мудреців Сходу Ошо (Бхагаван Шрі Раджнеш) впевнений, що щастя є частиною сутності людини, тому його не потрібно шукати, та й боротися за нього немає сенсу. Ви просто повинні відчути це всередині себе.

І, що найцікавіше, кожен з цих філософів по-своєму правий. Але від цього не стає зрозуміліше, і зовсім не зрозуміло, як стати щасливішим.

Давайте подивимося, що психологія бачить в суті щастя, науки, більш приземленої і конкретної, ніж філософія. Психологічний підхід досить близький до точки зору античних філософів. На його думку, щастя – це сильний позитивний емоційний стан, який проявляється в переживанні людиною почуття задоволеності умовами свого існування, соціальним середовищем і самим собою.
Щастя – це те, що говорив Фауст, герой поеми Гете: “Зупинись, хвилиночку, ти прекрасна!”

Здавалося б, це воно! Визначення щастя знайдено, тепер залишилося тільки йти до нього. Але не все так просто, адже залишається незрозумілим, з чим пов’язане це почуття задоволення, і як стати щасливішим.

Шлях до щастя

Успіх, досягнення мети, підкорення вершини, але насправді що робить мене щасливим? Чим значуща мета, тим щасливішою почувається людина після її досягнення. Але, на жаль, задоволення від цього нетривале, воно швидко проходить. Крім того, шлях до мети може бути дуже довгим, а справжнє щастя, як світло в кінці довгого тунелю, маячить десь попереду і здається практично недосяжним. Але радість хочеться відчувати кожен день. Є така можливість, для цього просто потрібно не асоціювати своє щастя виключно з великою метою або досягненням успіху, з кар’єрою або отриманням квартири. Насправді приводів для радості безліч. Ідіть своїм шляхом.

Крок перший: прийміть світ як джерело радості

  • Навчіться бачити світ, знаходити красу в кожній миті і насолоджуватися дрібницями: чашкою ароматної кави рано вранці, іскрою сонячного світла в краплі роси, запахом першої краплі весни і всім, що вас оточує. І навчіться керувати своїми емоціями.
  • Ви не можете бути щасливими в жалюгідному, хворому і нудному світі. Тому постарайтеся зробити світ кращим, добрішим, яскравішим: прикрасьте свій будинок, посадіть дерево, прихистіть бездомного кошеня, посміхніться незнайомій людині. І добро повернеться до вас іскрами щастя.
  • Навчіться радіти життю тут і зараз, не відкладаючи його “на завтра”. Розвивайте позитивне мислення, сприймайте проблеми як сходинки на шляху до успіху.

Крок другий: знайдіть друзів і коханих

  • Людина – істота соціальна, і відчувати справжнє щастя він може тільки поруч зі своїми близькими: справжніми друзями, однодумцями, коханими людьми. Навіть блискучий успіх тьмяніє, якщо нема з ким ним поділитися. Розвивайте комунікативні навички, вчіться бути цікавим співрозмовником і налагоджуйте стосунки з іншими.
  • Знайдіть свою любов, вона зігріє вас в негоду, підтримає на нелегкому шляху до успіху і подарує справжнє щастя. Навчіться плекати любов і плекати її. Створіть свій затишний мікросвіт – сім’ю та насолоджуйтесь теплом своєї родини щодня.
  • Цінуйте спілкування зі своїми близькими, воно дарує вам по-справжньому прекрасні моменти.

Крок третій: знайдіть себе

  • Саморозвиток і самовдосконалення – це складний, але необхідний процес, який подарує вам впевненість в собі і відчуття свободи від чужої думки.
  • Знайдіть своє місце в цьому світі, роботу, яка зробить вас щасливими, людей, з якими вам приємно спілкуватися. “Людина щаслива лише тоді, коли вона на своєму місці”, — говорив французький філософ XVIII століття Л. Вовенарг.
  • Постарайтеся проявити свої здібності, таланти, особистісні можливості в повній мірі, знайдіть шляхи для самовираження, для творчої реалізації свого “Я”. Це дозволить стати самодостатньою людиною, позбутися від заздрості, яка може отруїти будь-яке щастя.
  • Стати творчою особистістю. Процес творення, а особливо натхнення, приносить найбільше задоволення.

Висновок

Пройшовши цей шлях, ви зрозумієте, що за щастям не варто гнатися, воно завжди поруч, потрібно лише навчитися його відчувати. Ті, хто говорить, що щастя – це міф, просто не в змозі його помітити, вони вигадали собі якийсь ефемерний, фантастичний образ, і все життя шукають те, чого не існує в природі, і не помічають справжнього щастя.

І пам’ятайте, що теперішній момент тут і зараз.

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Один коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button