Корисно

Місячний посівний календар: правда чи міф

Інтерес до місячних календарів, незважаючи на технічний прогрес, не зник і в наш час. Одні городники і садівники суворо дотримуються його рекомендацій, інші стверджують, що він абсолютно даремний і в аграрних питаннях потрібно орієнтуватися зовсім на інші чинники – погоду, достатню кількість вологи в ґрунті, добові коливання температури. Далеко не останню роль у вирощуванні гарного врожаю відіграє інвентар: сівалки, культиватори, аератори, шланги для поливу, обприскувачі.

Не заперечуючи жодну з думок, постараємося розібратися, чому взагалі почали користуватися місячними календарями, хто це вигадав і чи варто довіряти подібним рекомендаціям.

Модне захоплення чи спадщина предків?

Спроби синхронізувати свою діяльність із фазами місяця люди робили ще в глибоку давнину. Про це свідчить астрологія, коріння якої сягає часів стародавніх шумерів. Слов’яни на Русі також вважали, що хліборобські роботи потрібно виконувати відповідно до місячного циклу, щоб урожай був хорошим. Чим обґрунтовували такий підхід? Насамперед власними спостереженнями.

Навіть скептики не стануть заперечувати, що природні явища та процеси на Землі перебувають у тісному взаємозв’язку з Місяцем. Гравітаційне поле супутника нашої планети впливає на:

  • рівень води у світовому океані, викликаючи припливи з відливами;
  • утворення вихорів у повітряному просторі;
  • самопочуття людей і тварин.

Науці вже відомі такі явища, як місячні вітри й опади. Логічно припустити, що все це впливає на кількість опадів, температуру повітря, а вони – на ріст і розвиток садово-городніх культур.

Ґрунтуючись на таких міркуваннях, наші сучасники вирішили розробити місячний календар для землеробських потреб. Його завдання – підказати фермерам, садівникам і городникам, які дні місяця сприятливі для посіву або посадки культур, коли краще вносити добрива, підгортати і збирати врожай.

Загальні принципи місячного календаря

Відомо, що Місяць проходить чотирифазний цикл. Він складається з 29 днів, тому місячний місяць коротший за звичайний календарний. Рухаючись небосхилом, супутник Землі проходить по черзі через усі знаки зодіаку, що також враховується під час складання рекомендацій щодо висаджування, посівів, обрізки, удобрення. Тепер розглянемо докладніше, які дії наказує виконувати календар, залежно від фази Місяця.

Місяць, що зростає

Вважається, що ця фаза сприяє буйному зростанню всього, що знаходиться над землею – стебел, листя, квітів, плодів. Прихильники місячного календаря стверджують, що соки в рослинах піднімаються наверх, як вода у світовому океані. Це вдалий час для пересадки й обробки ґрунту. А ось щеплення чи обрізку краще відкласти на потім, оскільки культура може захворіти. З цього випливає, що квіти, зелень і плодові дерева слід висаджувати на зростаючу фазу.

Місяць, що спадає

У цей період обмінні процеси посилюються в корінні рослин, тому не варто займатися їхньою пересадкою чи розпушуванням ґрунту. Краще видалити зайві пагони (пасинкування), зробити щеплення, внести підживлення шляхом обприскування. Місяць у фазі убування – вдалий час для прополки і проріджування густих сходів. Єдині культури, які слід висаджувати в цей час – коренеплідні рослини.

Молодик і повний місяць

Це періоди особливої вразливості рослин, тому краще взагалі не проводити садово-городні роботи до наступної фази. Максимум, що можна зробити – знищити шкідників або зібрати дозрілі плоди.

Що говорить про місячні календарі наука

Вчені непохитні і вважають, що сенсу в посівних місячних календарях немає. На їхню думку, вплив Місяця на рослини дуже незначний і на врожайності це ніяк не позначається. Наука багато разів спростовувала перебільшену роль земного супутника в питаннях успішного землеробства. Наприклад, уявлення про те, що Місяць «підтягує» ґрунтові води до коріння рослин, не витримує жодної критики. Навіть в озерах припливи ледь помітні, що вже казати про підземні води, які залягають під кількома шарами ґрунту.

Деякі прихильники місячного календаря вважають, що сік усередині рослин під впливом Місяця починає рухатися швидше. Це також помилкова думка, кажуть учені. Якби місячна гравітація так діяла на рідини в живих організмах, це стало б причиною їхньої загибелі.

Англійський учений, Джордж Фрезер, одним із перших спробував довести, що місячні календарі – збірка забобонів. Після нього це підтверджували своїми дослідженнями інші світила науки. Наприклад, в одному з державного аграрного університету провели цікавий експеримент:

  • розділили насіння огірків на дві частини;
  • першу висіяли відповідно до рекомендацій місячного календаря, другу – на підставі науково обґрунтованих термінів, з урахуванням умов конкретної кліматичної зони;
  • за рослинами спостерігали протягом кількох місяців. Обидві групи показали гарну схожість. Жодної різниці між рослинами співробітники університету не виявили.

І якщо основоположник астрології Птолемей помилявся щиро, то сучасні автори місячних календарів лукавлять навмисно, користуючись легковір’ям і недостатньою грамотністю городників.

Вчений завжди радив використовувати наукові підходи, засновані на принципах правильного догляду, достатнього освітлення і захисту від шкідників. Чарівної таблетки не існує.

На межі науки і фантастики

Виходить, що календарі для городників – це астрологічний прогноз, який рекомендує оптимальні терміни для садово-городніх робіт. В їхній основі цілком реальні астрономічні явища, але їх тлумачать методами, некоректними на думку вчених.

При цьому укладачі місячних календарів намагаються переконати дачників у великій цінності такої інформації набором стандартних доводів:

  • правильність обробітку ґрунту за фазами місяця перевірена багатовіковим досвідом хліборобів минулих історичних епох;
  • гравітаційне поле супутника Землі впливає на рівень води в океанах, отже, рідини в живих організмах також схильні до припливів-відливів;
  • астрологія – дуже давнє вчення, яке розвивалося на основі спостережень людства за зірками і Місяцем.

Зібравши їх у єдину систему, люди навчилися визначати, як земний супутник і сузір’я впливають на життя людини, а також інших живих істот на землі.

Висновок

Покладатися на прогнози врожаю за місяцем чи ні – особиста справа кожного. Однак складно не помітити нестиковки і безглуздості в «зоряних» рекомендаціях. Ймовірно, річ у тім, що за розробку такого контенту ніколи не беруться фахівці з агрономічною освітою та глибокими знаннями в галузі астрології. Цим займаються автори, які в кращому разі мають свій досвід городництва, не більше. Чи можуть такі люди дати дійсно цінні рекомендації – питання риторичне.

Помилки та недоробки такого роду змушують задуматися, чи варто довіряти місячним календарям. У них іноді дають поради, які відверто суперечать основоположним уявленням про особливості розвитку рослин.

У будь-якому разі, дотримуючись їх, потрібно враховувати, що посів за фазами Місяця не дасть гарного врожаю, якщо посівний матеріал неякісний. Він також не виправить грубих помилок у догляді і не врятує від наслідків стихії. Займаючись городництвом, мабуть, важливіше дотримуватися термінів висадки, рекомендованих виробниками насіння, вчасно вносити добрива в правильних пропорціях, дотримуватися оптимального режиму поливу. Тоді на своїх грядках і в саду можна обійтися і без сумнівної астрології.

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button