Корисно

Що таке море: яка різниця між морем і океаном?

Можливо, ви задаєте собі це питання прямо зараз, сидячи на рушнику, зануривши ноги в пісок і маючи за єдиний горизонт океан або море. Ми вирішили дослідити ці водойми, дуже популярні влітку місця, в яких ми любимо пірнати без поміркованості. У цій статті ви “нарешті” побачите і дізнаєтесь різницю між морем і океаном.

Що таке море

Багато людей використовують терміни “океан” і “море” як синоніми, коли говорять про океан, але існує різниця між цими двома термінами, коли йдеться про географію (вивчення земної поверхні).

Яка різниця між океаном і морем?
Море це

Моря менші за океани і зазвичай розташовані там, де суша та океан стикаються. Як правило, моря частково закриті сушею.

Винятком є ​​Саргасове море. Визначається лише океанськими течіями.

Що таке океан

Океан – це звеличене водне просторо, що охоплює значну частину земної поверхні, та є однією з ключових географічних особливостей нашої планети, відоме як океан.

Що таке океан
Океан це

На Землі існує п’ять основних океанів: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий та Південний Льодовитий.

Моря та океани: різні розміри та кордони

До першої навколосвітньої подорожі океан називали “океанським морем”, але саме коли Магеллан здійснив навколосвітню подорож, він одназначно вирішив назвати океан “Тихим”, коли зрозумів, що океан, по якому він плив, спокійний. Відтоді всі частини Світового океану отримали назву: Атлантичний океан, Індійський океан, Австралійський океан, Північний Льодовитий океан. Якщо ми подивимося на визначення понять “океан” і “море”, то помітимо, що різниця між ними дуже тонка. Однак є кілька моментів, які допомагають нам відрізнити море від океану.

Ми часто чуємо, що розмір не має значення, але в морській сфері це не так. Дійсно, це питання розміру! Саме величезна площа поверхні океану дозволяє легко відрізнити його від моря. Навіть якщо море також визначається як велике водоймище з солоною водою, його площа поверхні менша.

Для порівняння, найбільше море (Аравійське море) має площу 3,6 млн км², тоді як найменший океан (Північний Льодовитий океан) має площу понад 14 млн км².

Різниця між морем і океаном на цьому не закінчується, це також питання кордонів! Якщо ми заглянемо у визначення океану, то побачимо, що океан завжди оточений континентами.

Види морів

Що стосується моря, то воно може бути оточене сушею та/або океаном. Тому на блакитній планеті розрізняють кілька видів морів.

Шельфове море це ніби продовження океану. Це стосується Ла-Маншу, Північного або Карибського морів, які значною мірою омивають Атлантичний океан.
Внутрішнє море може лише з’єднуватися з іншим морем, як, наприклад, Балтійське, Чорне або Адріатичне.
Напівзакрите море з’єднується з океаном вузькою протокою, як Середземне море з’єднується з океаном через Гібралтарську протоку.
Замкнуте море не з’єднується з жодним морем чи океаном, як, наприклад, Каспійське та Аральське моря.

Саргасове море є єдиним у своєму роді, оскільки воно не має берегів, а є лише зоною Атлантичного океану. Ось чому іноді буває складно побачити різницю між морем і океаном.

Вода в морі солоніша, ніж в океані

Межі та розмір водойми – не єдина відмінність між океаном і морем. Насправді, солоність води також є фактором, який слід враховувати.

Звичайно, не можна відрізнити океан від моря, порівнюючи смак води, навіть якщо вода в океанах менш солона, ніж у морях (солоність океанів в середньому становить 35 г/л). Чому моря солоніші? Океанічні течії дозволяють регулювати солоність океанів завдяки термохалінній циркуляції. Щоб краще зрозуміти це явище, запрошуємо вас прочитати нашу статтю про океанічні течії.

З іншого боку, моря солоніші через більш важливе випаровування води. Оскільки сіль не випаровується, морська вода має вищу щільність хлориду натрію.

Наприклад, солоність Середземного моря становить 39 г/л, а Червоного – 42 г/л.

Єдине море, яке є винятком з цього правила – це Балтійське море, солоність якого становить 7 г/л. Таку низьку солоність води можна пояснити значним надходженням прісної води та дощовими опадами, які компенсують воду, втрачену під час випаровування.

Глибини, які мають значення

Ще один елемент, який дозволяє відрізнити моря від океанів – це глибина! Готові покинути морське узбережжя? Одягайте гідрокостюм, ласти та кисневий балончик, адже ми збираємося зануритися на глибину від сотень до тисяч метрів під поверхню.

Як правило, океан набагато глибший за море, навіть якщо деякі моря можуть бути майже такими ж глибокими, як великі океани.

Наведемо кілька прикладів:

Море Глибина (м)
Ла-Манш 174
Північне море 700
Чорне море 2 212
Середземне море 5 267
Саргасове море 7 000
Коралове море 9 140

Проте, океани можуть досягати дивовижних глибин, часто понад 8 000 м, як Індійський океан – 8 047 м, Атлантичний океан – 8 486 м або навіть Тихий океан з його Маріанською западиною, яка може досягати 11 022 м, що є найглибшим морським дном в океані, яке коли-небудь було зафіксоване.

Ви, напевно, здогадалися, що навіть якщо океани і моря були розмежовані людиною, між нашими улюбленими місцями для літнього відпочинку існують реальні відмінності. Ви більше любите море чи океан?

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button