Корисно

Озеро Світязь: перлина Волині

Озеро Світязь – вважається найбільшим та найглибшим озером природного походження в Україні. Це озеро нагадує море, адже у вітряну погоду хвилі Світязя досягають до півтораметра висоти.

Шацькі озера

Хто цікавиться мандрівками по прекрасній землі України, мабуть знає про те, що найкраща природна туристична прикраса Волині – це озеро Світязь, яке розташоване недалеко від селища Шацьк, та входить до складу відомих прекрасних і чистих Шацьких озер, яка складається понад 30 озер у північно-західній частині Любомльського р-ну Волинської області, у межиріччі Прип’яті та Західного Бугу.

Серед лісових масивів розташовані Шацькі озера, там побудовано багато цілительних санаторіїв і баз відпочинку для сім’ї та молоді. З 1983 року, для охорони рідкісних природних комплексів у районі Шацьких озер було створено Шацький національний природний парк, площа якого сягає 32 500 га.

Озеро Світязь

Якщо говорити про Світязь, це найбільше озеро у групі Шацьких озер, і є найглибшим озером природного походження в Україні. Живиться таке озеро підземними водами та артезіанськими джерелами. Вода неймовірно прозора та м’яка. У сонячну теплу погоду видно дно на кількаметровій глибині.

Площа озера Світязя становить 2622 га, у довжину – 9225 м, у ширину – 4000 м, а максимальна глибина озера – 58,4 м, середньою глибиною слід вважати – 6,9 м.

У наукових колах виникає розбіжність поглядів щодо походження Світязя та інших озер Шацького району. Деякі дослідники вважають, що після відступу дніпровського льодовика на Поліссі формувалася велика водна ділянка, забезпечена льодовиком з півночі, який утримував воду, не дозволяючи їй стікати. Згідно з цією точкою зору, озера є реліктами цього давнього водного ділянки, глибини яких зглиблювалися в результаті вимивання вапняковими потоками. Інші вчені стверджують, що озера мають виключно карстове походження. Останні дослідження підтвердили льодовикове походження Світязя і його найближчих супутників. Вчені вважають, що поява глибоких западин пов’язана з підняттям і опусканням окремих тектонічних блоків.

Світязь приваблює своєю неповторною привабливістю. Занурившись у його прозорі води, відчуваєш радість, яка наповнює душу. Береги озера вкриті лісами майже вздовж всього периметру. Влітку тут можна нескінченно насолоджуватися ароматом хвої та збирати чорницю, ожину та гриби. Такого задоволення не отримає навіть той, хто звик відпочивати на узбережжі моря.

Славетність Світязя забезпечують його рибні запаси: лящі, окуні, щуки, соми, але особливим смаком і гордістю місцевих є вугор. Кажуть, що хто не скуштував місцевого вугра, той не побував на Світязі!

Це озеро часто порівнюють з Байкалом. Звісно, в масштабах воно не рівне, але тут також зустрічаються значні глибини: досягаються понад 32, 37, 38 і навіть 58,4 метрів. Більшість берегів Світязя досить мілкі. Можна пройти десятки метрів, аж поки вода не дійде до грудей. У безвітряні дні вода швидко нагрівається, тому тут з задоволенням відпочивають батьки з дітьми.

Для деяких може здатися, що Світязь повністю мілководне озеро. Щоб уникнути цього непорозуміння, наведемо дані щодо розподілу глибин озера: до 2 метрів – 118 га, до 3 метрів – 720 га, до 5 метрів – 1061 га, до 10 метрів – 418 га, понад 10 метрів – 533 га. Отже, велика частина озера має значну глибину.

Світязь також відомий своїм унікальним хімічним складом. Після війни тут були побудовані санаторії для поранених танкістів і льотчиків, де лікували опіки. Вода озера має цілющі властивості, оскільки містить срібло, йод і гліцерин. Після купання в Світязі шкіра стає помітно еластичною.

Поєднання багатьох озер з лісовими масивами, типовий поліський колорит, різноманітність рослинних угруповань і їх висока естетична цінність сприяли розвитку рекреації в цьому прекрасному куточку Західного Полісся. На берегах озер розташовані бази відпочинку, санаторії, спортивні та дитячі табори.

На замітку мандрівникам

Для тих, хто планує подорожувати з Києва до озера Світязь, існують два основних способи транспорту: залізничний та автотранспорт. Щодо автомобільного маршруту, з Києва слід вирушити в напрямку міста Ковель, а звідти — до міста Шацьк, а далі — до села Світязь. Щодо залізничного транспорту, можна скористатися поїздом “Київ-Львів” або “Київ-Ковель”, які досягають міста Ковель. Потім з центрального автовокзалу доступні маршрутні таксі, якими можна дістатися до села Світязь.

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Один коментар

  1. Дуже красиве озеро Світязь. Посередині є острів. Ми взяли катамаран і попливли на острів, там дуже красиво і водичка для купання супер. Ми, звісно, не взяли ніякого взуття і тому не змогли довго бродити островом, але задоволення отримали. Тому якщо хочете погуляти островом беріть взуття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button