Корисно
Trending

Що краще елайнери чи брекети: плючи і мінуси

При виборі між елайнерами і брекетами для корекції усмішки багато людей стикаються з дилемою. Давайте розглянемо плюси і мінуси кожного методу, щоб ви могли прийняти найкраще рішення для себе.

Зміст:

Неправильний прикус – проблема, яка зустрічається у 70% населення нашої планети. Для виправлення цього дефекту використовуються як консервативні, так і хірургічні методи. Сучасна ортодонтія має масу можливостей для безопераційного відновлення естетики зубних рядів, найпоширенішими і ефективними конструкціями є брекет-системи і елайнери. Обидві технології мають як переваги, так і недоліки. Давайте розглянемо, чим вони відрізняються, і розберемося, чи можна точно відповісти на питання, що краще для вирівнювання – брекети або елайнери.

Елайнери та брекети – це два основних методи корекції прикусу і вирівнювання зубів. Обидва вони мають свої переваги та недоліки, і вибір між ними залежить від ваших індивідуальних потреб і вподобань.

Що таке брекети, і коли їх потрібно ставити?

що таке брекети

Брекет-система являє собою ортодонтичний апарат незнімного типу, який складається з замків з пазами, що з’єднує їх дуги, а також додаткових елементів.

Конструкція працює наступним чином: встановлена дуга з плином часу випрямляється, тягне за собою замки і змушує зуби приймати задане положення.

Існує безліч варіантів виконання брекетів. Вони відрізняються не тільки за конструктивними особливостями, але і за матеріалами виготовлення.

Показання до установки такої системи:

  • порушення прикусу будь-якого типу і складності;
  • скупченість зубних одиниць;
  • недорозвинення однієї з щелеп і, як наслідок, їх диспропорція;
  • вроджені аномалії зубних рядів;
  • неправильне положення різців, іклів, премолярів і молярів (наприклад, поворот навколо осі, кривизна);
  • плановане протезування, установка імплантів.

Лікування досить тривале, в залежності від типу використовуваних брекетів воно може тривати від 1,5 до 3 років. Терміни можуть бути і іншими. На тривалість носіння впливає і клінічна картина у конкретного пацієнта.

Елайнери та їх особливості

що таке елайнери

Ортодонтична конструкція являє собою прозорі капи з термопластичного композитного матеріалу. Тиск на зуби надають спеціальні активатори, які задають імпульси до зміщення рядів. Для досягнення бажаного ефекту виготовляється відразу цілий набір кап, що розрізняються товщиною, конфігурацією, розмірами. Кожну пару створюють в залежності від бажаного напрямку зміщення одиниць. Елайнери послідовно змінюються від більших до менших 2 рази на місяць. Капи мають порядкові номери, тому у пацієнта немає ніяких труднощів з черговістю їх використання.

Що краще елайнери чи брекети

Носити елайнери потрібно майже цілодобово, знімаючи тільки для прийому їжі і здійснення гігієни. Саме тому перш ніж зупинити свій вибір на такому пристрої, потрібно задуматися про те, наскільки відповідально вийде ставитися до терапії.

Елайнери є гідним аналогом брекетів, оскільки працюють за схожим принципом. Випадки, при яких показана їх установка:

  • Великі міжзубні проміжки. Проблема частіше зачіпає передні зуби.
  • Неправильне зростання одиниць.
  • Скручені моляри.
  • Потрібно закріплення результату після зняття брекет-системи.
  • Неправильне змикання різців і наступне за цим зміна положення щелеп.

У елайнерів є і протипоказання, наприклад, пародонтоз в гострій формі, присутність великої кількості твердих відкладень на зубах і т.д. більшість обмежень відносні і носять тимчасовий характер, тобто після їх усунення можна відкрити питання про початок ортодонтичного лікування за допомогою таких конструкцій. Всі капи виготовляються в індивідуальному порядку для кожного пацієнта. Універсальних апаратів, що підходять всім, не існує.

Переваги та недоліки ортодонтичних конструкцій

Брекети і елайнери мають як негативні, так і позитивні сторони. Всі ці моменти є вирішальними факторами при виборі на користь тієї чи іншої конструкції. Брекети – найбільш звичний, класичний варіант виправлення дефектів зубних рядів, проте капи заслужено набирають все більшої популярності, хоч і коштують дорожче. Розглянемо, чим такі хороші обидва коригувальних апарату і які моменти можуть змусити пацієнтів відмовитися від терапії на користь інших методів.

Плюси і мінуси брекетів

Система має масу позитивних сторін:

  • Гарантований результат. Іноді це єдина можливість відкоригувати прикус у дорослих пацієнтів.
  • Естетичність сучасних лінгвальних апаратів. Вони практично непомітні.
  • Безліч показань до установки. Якщо інші пристрої неефективні в разі важких аномалій, брекети, найімовірніше, допоможуть.
  • Відсутність обмежень за віком. Встановлювати їх можна і в 20 років, і в 55. Однак для закріплення результату старшому поколінню потрібно набагато більше часу.
  • Відсутність сильного болю. Деякий дискомфорт все ж присутній, проте після закінчення адаптаційного періоду він повністю зникає.
  • Брекети не роблять негативного впливу на емаль та інші тканини за умови, що вони не були пошкоджені раніше.
  • Широкий ціновий діапазон. Існує безліч різновидів систем під будь-який бюджет. Кожен пацієнт зможе підібрати собі конструкцію за оптимальною вартістю.

На жаль, брекети не позбавлені і недоліків:

  • Помітність оточуючим. Однак цей мінус можна вважати умовним, оскільки брекети стали сприйматися не як естетичний дефект, а як елемент стилю. Люди зі скобами викликають позитивні емоції, оскільки вони піклуються про своє здоров’я і красу посмішки. Є і практично непомітні лінгвальні брекети, проте вони коштують трохи дорожче класичних.
  • Необхідність ретельно доглядати за ротовою порожниною, кожен раз вдаватися до чищення після їжі, користуватися ополіскувачем, іригатором і іншими пристосуваннями. Звичні процедури виконувати не так просто, тому на зубах швидко накопичується наліт. Якщо його не видалити, він перетворюється на зубний камінь і призводить до руйнування різців, іклів, премолярів та молярів. Пацієнти з такою конструкцією повинні регулярно проходити професійну чистку в умовах клініки 3-4 рази на рік.
  • Ризик травмування слизових оболонок (язика, губ, внутрішньої сторони щік). У період адаптації пристрій може натирати ніжні тканини. Для попередження подібних проблем слід користуватися спеціальним воском.
  • Деякі обмеження в харчуванні. Пацієнту варто відмовитися від вживання твердих продуктів (наприклад, горіхів), в’язких і липких страв. В іншому випадку система може зламатися.

Плюси і мінуси елайнерів

Переваги конструкції:

  • Відсутність обмежень в харчуванні.
  • Гіпоалергенні матеріали, біосумісні з людськими тканинами.
  • При носінні не пошкоджується емаль, не змінюється її відтінок.
  • Естетична привабливість. Оточуючі не помічають, що людина носить капи, він не відчуває психологічний дискомфорт.
  • Зручність носіння, мінімальні ризики травмування слизових оболонок.
  • Можливість зняти елайнери при необхідності. Наприклад, це може знадобитися при прийомі їжі або відвідуванні важливого заходу.
  • Звична гігієна ротової порожнини без застосування спеціальних пристроїв на зразок іригатора.
    Можливість спрогнозувати результат з досить високою точністю за допомогою комп’ютерної програми.
  • Це важливо при розробці тактики лікування перед установкою Кап.
  • Швидкий ефект. Зазвичай термін носіння елайнерів не перевищує 1 року. У складних випадках може знадобитися до 1,5 років.

Крім плюсів у елайнерів є і недоліки:

  • невеликий перелік показань;
  • висока вартість лікування в порівнянні з іншими ортодонтичними методиками;
  • неефективність при важких аномаліях зубних рядів.

Який варіант виправлення прикусу краще?

виправлення прикусу

Сказати однозначно, який тип конструкції краще, неможливо. У кожному випадку це питання розглядається індивідуально. Капи ефективні при обмеженому переліку порушень, проте їх набагато комфортніше носити. Як правило, ортодонти пропонують кілька можливих варіантів терапії, і пацієнт вибирає оптимальний по естетичності, вартості та іншим характеристикам.

Основні критерії вибору апаратів для виправлення зубощелепних аномалій:

  1. Адаптація. Звикання до Кап проходить швидше, людина не відчуває ніякого дискомфорту. Після встановлення брекетів пацієнт звикає до конструкції протягом декількох тижнів.
  2. Естетика. Елайнери створюються з прозорого матеріалу, тому непомітні. Брекети видно оточуючим (за винятком лінгвальних).
  3. Ефективність. Обидві конструкції досить ефективні, проте елайнери не підходять для важких клінічних випадків.
  4. Харчові звички. При носінні кап пацієнт може їсти улюблені страви, кожен раз знімаючи їх перед прийомами їжі і не забуваючи чистити зуби після. Після установки брекетів необхідно дотримуватися жорсткої дієти.
  5. Гігієна. Елайнери не ускладнюють звичний догляд, а у випадку з брекетами варто строго дотримуватися гігієнічні правила, користуватися особливими пристроями і відвідувати клініку для професійного чищення.
  6. Вартість. В цілому елайнери коштують дорожче брекетів. Однак сучасні системи, невидимі неозброєним оком, можуть обійтися в круглу суму, що істотно перевищує ціну на набір Кап.
  7. Тривалість лікування. Елайнери потрібно носити менше, ніж брекети.

Висновок

Перед початком терапії ортодонт розповідає про плюси і мінуси елайнерів або брекетів і радить, який варіант підходить пацієнтові в конкретному випадку. Якщо очікуваний ефект може бути досягнутий обома конструкціями, людина сама вирішує, що йому вибрати по естетичності, вартості та іншим критеріям.

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button