Корисно

Золотий запас і для чого він потрібен?

Золотий запас – це резерв держави, частина її золотовалютного резерву виражена в золоті. У цій статті ви зможете дізнатися про значення терміну золотий запас і чому він такий важливий.

Що таке золотий запас (золотий резерв)

Золотий запас, або золотий резерв, визначається як кількість дорогоцінного металу, особливо золота, у володінні певної країни. Як правило, цей резерв вважається національним надбанням і контролюється національним банком країни. Одним із примітних винятків є Міжнародний валютний фонд або МВФ, який зберігає величезну кількість золота і не прив’язаний до якоїсь певної країни або території.

Золотий запас найчастіше зберігається в злитках.

Що таке золото?

Що таке золото?

У всі історичні епохи золото було гарантом стабільності на той випадок, якщо раптом країну потрясе економічна криза. У такі ось моменти більшість людей, які стали жертвами катастрофи, замислюється над тим, щоб роздобути хоч маленький шматочок золота. Цей дорогоцінний метал намагаються придбати у великій кількості, навіть якщо тільки починають ходити ще непідтверджені чутки про невтішне фінансове становище. Такі заповзятливі скупники добре знають закони ринку – у посткризовий час золото коштуватиме дорожче. На таких операціях дехто заробляв свої статки або примножував їх.

Використання золота

Варто обмовитися, що практично до всього наявного у світі золота не зовсім підходить слово “використання”. Тільки найменша його частина застосовується в протезуванні у вигляді зубних коронок або ж в електроніці. А 95% цього благородного металу лежить у сховищах у вигляді злитків, а також перебуває в приватних руках у вигляді ювелірних прикрас – у всіх цих випадках золото є грошовим резервом. Головна властивість цієї левової частки в тому, що її кількість відома і зростає вона в ціні повільно – на 1,6% на рік.

Отже, кількість світового запасу золота фіксована, вона завжди комусь належить, у ній закладено добробут певних осіб. Ця функція притаманна лише золоту. Але також йому відводять ще одну важливу економічну роль – роль замінника грошей. Це відбувається тоді, коли паперовий еквівалент грошей нічим більше не може підтвердитися, тобто коли гроші, у звичному розумінні сучасної людини, знижуються в ціні і на них уже не можна купити те, що можна було раніше. Але у золота купівельна спроможність ніколи не падає, а його рідкість завжди підвищує цю здатність.

Золото як гроші

Однак будь-яка грошова система, основою якої є лише золото, завжди зазнає поразки. Зараз золото не перебуває в обігу як грошова одиниця, що використовується в операціях зі звичайними платежами, воно не є валютою. Історія минулих століть показує, що золото не може розцінюватися як єдина і незмінна форма грошей, оскільки зі зміною епох ставлення до нього постійно змінювалося, все залежало від того, яка економічна ідея панувала.

Відмінність золота від інших існуючих форм грошей у тому способі, яким гроші вибувають з обігу. Тобто за своїми природними якостями золото є чудовою формою грошей, яка, своєю чергою, залежить від Закону Грешема. Суть цього економічного закону в тому, що гірші гроші завжди приходять на місце кращих і витісняють їх.

Це можна застосувати і до сучасної ситуації: людина більше віддає перевагу витрачати погані гроші (різнокольоровий папір з картинками і цифрами, який через інфляцію з часом втрачає свою первісну вартість), а хороші гроші (золото, відповідно) вважає лише мірилом цінності. Звідси випливає, що в економіці існує практика випуску паперових грошей і паралельного тримання золота.

Золото назавжди

Якщо настане час, коли обсяги грошей досягнуть критичної точки, то золотий запас буде активно скуповуватися на паперові гроші, і це триватиме доти, доки папірці не втратять те значення, яким їх колись наділила людина. У цьому переважна відмінність золота від грошей: гроші приходять у фінансову систему замість золота на певний час, потім зникають або замінюються більш твердою валютою, але золото нікуди не дівається. Обсяги золота неможливо збільшити до захмарних висот, щоб усім вистачило, його “обмежений тираж” у природі якраз робить його незамінним і постійним показником багатства.

Насамперед, золото – це матеріальний актив і реальний товар, його кількість обмежена і він (актив) не схильний до інфляції.

Міжнародні організації власників золота

Найбільшими утримувачами золотих запасів є держави та міжнародні фінансові організації, проте крім них, існують і приватні запаси.

За весь час загальний обсяг золота, видобутого людиною, становить близько 190-200 тонн, при чому більша частина видобута за останні 70 років. Обсяг же загального золотого запасу всіх країн світу на поточний момент близько 35 тонн.
У державах золотий запас перебуває під контролем Центрального Банку або Міністерства Фінансів. Загалом їм належить близько 20-25% від усього золота у світі.

До найбільших міжнародних фінансових організацій власників золота належать МВФ, ЄЦБ і Банк міжнародних розрахунків.

Протягом більшої частини людської історії золото було головним фінансовим активом, через нього виникали конфлікти і війни.

Суперечки про важливість золотого запасу в сучасній економіці останніми роками стрімко наростають. Багато хто вважає, що після відв’язки світових валют від золотого стандарту і падіння Бреттон-Вудської системи, наявність золотого запасу – це не більше ніж політичні ігри та задоволення амбіцій і самолюбства політиків.

Проте більшість країн лідерів за запасами золота не поспішають його розпродавати, а економіки, що розвиваються, особливо Китай, стрімко нарощують свої запаси. У зв’язку з цим існує і протилежна точка зору про те, що запаси золота держави – є одним з основних чинників проведення нею незалежної політики і стратегії розвитку, а також претензією на більшу владу і становище у світі.

Золотий запас дозволяє державі диверсифікувати свої резерви і знизити залежність від іноземних резервних валют. Також дорогоцінний метал дозволяє забезпечувати кредити і захищати економіку від інфляції. Інакше кажучи, золотий запас дає змогу зробити економіку стабільнішою за умови волатильності на світових і локальному ринках, і робить курс національної валюти стабільнішим і незалежнішим. Крім цього, золото можна використовувати як засіб оплати.

Держава володіє різними засобами, які сприяють формуванню її статусу. Об’єднує їх поняття золотовалютного резерву або ЗВР. Так називаються активи, які вирізняються високим ступенем ліквідності. Мають величезну цінність не тільки для держави, власністю якої є ЗВР, а й для інших країн.

Останніми роками наявність золотого запасу і його розмір знову набуває високого значення, якщо аналізувати динаміку запасів у країнах світу. Крім цього, останніми роками почалася репатріація золотих запасів багатьох країн зі США, Англії. За останні роки яскравими прикладами репатріації золота стали Туреччина, Німеччина, Польща.

Частка золотого запасу в ЗВР для таких розвинених економік, як Німеччина, Італія, і Франція, перевищує 50%, а в США і зовсім доходить до 79% від усіх резервів країни.

Можна сказати, що за останні десятиліття, починаючи з кризи 2008 року, намітився новий світовий тренд на нарощування золотого запасу. Так тільки за 2022 рік попит на монетарне золото з боку світових ЦБ зріс на 74% і склав 148 тонн, зростання продовжилося і 2022 року, так за першу половину року світові ЦБ придбали майже стільки ж – 145 тонн.

Однак, нарощують свої золоті запаси не всі. Часто держави, які відчувають величезні фінансові труднощі продають золоті резерви. Так, наприклад, Венесуела тільки у 2022 році продала 25 тонн свого золотого запасу. Розпродають свої золоті резерви і Таджикистан, Монголія, Узбекистан.

Показники золотих запасів у світі

Золоті запаси країн світу

  • Абсолютними рекордсменами за цим показником залишаються США з 8,1 тисячі тонн золота.
  • Друге місце посідає Німеччина з показником у 3,35 тисячі тонн. Трійку лідерів замикає Італія з 2,45 тисячі тонн.
  • На четвертому місці розташувалася Франція з показником у 2,4 тисячі тонн.
  • До десятки країн із найбільшими золотими запасами також входять Китай (2,2 тисячі тонн);
  • Росія (1,4 тисячі тонн);
  • Швейцарія (одна тисяча тонн);
  • Японія (846 тонн), Індія (801 тонна);
  • Туреччина (675 тонн).

Чому краще фінанси зберігати саме в золоті?

Існує низка причин, через які золотий резерв розглядається як хороший спосіб збереження капіталу. Почнемо з того, що запаси золота є хорошим захистом у разі, якщо конкретна валюта втрачає свою цінність. Розглянемо, наприклад, євро, який є валютою, що використовується більшою частиною Європи. Якщо ця валюта стане марною, ті країни із золотим запасом все одно матимуть деякі фінансові активи.

Ще однією перевагою золотого запасу є те, що він легко конвертується. Золото – це метал, який можна обміняти на інші цінності в більшості країн світу. Тому держави можуть використовувати свій золотий резерв як забезпечення за кредитами. Резерви також можуть використовуватися для задоволення боргів, але це трапляється рідкісним випадком. Загальновідомо, що ці запаси зберігаються десятиліттями, і країни продовжують їх поповнювати.

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Один коментар

  1. Цікавий факт того, що золотий запас Китаю у 2023 року становив 2063 тонни, і це тільки початок, адже країна стрімко росте в економічному напрямку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button