Корисно

Перенаселення: причини і наслідки

Розмови про перенаселення можуть швидко стати суперечливими, оскільки ставлять питання: Хто саме є причиною цієї проблеми і що з нею робити, якщо взагалі щось робити? У цій статті друзі, постраємся розкрити сутність проблеми перенаселення Землі.

Кожна людина має законне право на достатню і справедливу кількість ресурсів Землі. Але з населенням, що наближається до 8 мільярдів, навіть якщо кожна людина перейде на відносно низький матеріальний рівень життя, подібний до того, який зараз спостерігається в Папуа-Новій Гвінеї, це все одно підштовхне Землю до екологічної межі. На жаль, “середньостатистична людина” на Землі споживає більш ніж на 50% більше, ніж потрібно для сталого розвитку. Неймовірно, але середньостатистична людина в Сполучених Штатах споживає майже в п’ять разів більше, ніж може виробляти планета.

Що таке перенаселення?

Коли ми вживаємо термін “перенаселення”, ми маємо на увазі ситуацію, коли Земля не може відновити ресурси, які щорічно використовує населення світу. Експерти стверджують, що така ситуація спостерігається щороку, починаючи з 1970 року, і з кожним наступним роком вона стає все більш руйнівною. Щоб допомогти пом’якшити цю дико нестійку ситуацію, нам потрібно зрозуміти, що сприяє перенаселенню та надмірному споживанню, і як ці тенденції впливають на все – від зміни клімату до соціально-політичних заворушень.

Причини перенасення

Сьогодні на Землі проживає понад 8 мільярдів людей. За даними Організації Об’єднаних Націй, до 2100 року чисельність населення сягне 10,8 мільярда – і це за умови стабільного зниження народжуваності в багатьох країнах. Цікаво, що якщо буде досягнутий додатковий прогрес у репродуктивному самовизначенні жінок, а народжуваність впаде більше, ніж припускає ООН, то населення у 2100 році може становити відносно менші 7,3 мільярда.

Наразі населення світу продовжує зростати величезними щорічними темпами (близько 80 мільйонів на рік), а наші запаси життєво важливих невідновлюваних ресурсів вичерпуються. Ці нестійкі тенденції зумовлені багатьма факторами, зокрема падінням рівня смертності, недостатнім використанням засобів контрацепції та браком освіти для дівчат.

Зниження рівня смертності

Основною (і, можливо, найбільш очевидною) причиною зростання населення є дисбаланс між народжуваністю та смертністю. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), рівень дитячої смертності у світі знизився: 4,1 мільйона немовлят померли у 2017 році порівняно з 8,8 мільйона у 1990 році. Звичайно, це приємна новина для громадського здоров’я.

У той же час тривалість життя зростає в усьому світі. Ті з нас, хто живе сьогодні, ймовірно, проживуть набагато довше, ніж більшість наших предків. З 1900 року середня тривалість життя у світі зросла більш ніж удвічі завдяки прогресу в медицині, технологіях і загальній гігієні. Зниження рівня смертності, безумовно, також не є приводом для нарікань, але широке розповсюдження довголіття робить свій внесок у математику збільшення чисельності населення.

Наслідки перенаселення

Цілком логічно, що збільшення чисельності населення світу спричинить додаткове навантаження на ресурси. Більше людей означає збільшення попиту на їжу, воду, житло, енергію, охорону здоров’я, транспорт тощо. А все це споживання сприяє погіршенню стану довкілля, збільшенню кількості конфліктів та підвищенню ризику масштабних катастроф на кшталт пандемій.

Екологічна деградація

Зростання населення неминуче створить тиск, що призведе до вирубки лісів, зменшення біорізноманіття, різкого зростання забруднення та викидів, що посилить зміну клімату. Зрештою, якщо ми не вживемо заходів, які допоможуть мінімізувати подальше зростання населення до кінця цього століття, багато вчених вважають, що додаткове навантаження на планету призведе до екологічних порушень і колапсу, настільки серйозного, що поставить під загрозу життєздатність життя на Землі, яким ми його знаємо.

Кожен стрибок чисельності населення планети має помітний вплив на її здоров’я. Згідно з оцінками, наведеними в дослідженні Вайнса та Ніколаса (2017), сім’я, яка має на одну дитину менше, може скоротити викиди на 58,6 тонни CO2-еквіваленту на рік у розвинених країнах.

Зростання конфліктів

Дефіцит, спричинений порушенням екологічної рівноваги та перенаселенням, може спровокувати зростання насильства та політичних заворушень. Ми вже спостерігаємо війни за воду, землю та енергетичні ресурси на Близькому Сході та в інших регіонах, і безлади, ймовірно, посилюватимуться, оскільки населення планети ще більше зростатиме.

Ризик катастроф і пандемій

Багато нових патогенних мікроорганізмів, які нещодавно вразили людей по всьому світу, включаючи COVID-19, вірус Зіка, лихоманку Ебола та вірус Західного Нілу, виникли в організмі тварин або комах, перш ніж потрапити до людини. Частково причиною того, що світ вступає в “період підвищеної активності спалахів”, є те, що люди знищують середовище існування диких тварин і все частіше вступають в контакт з ними. Тепер, коли ми перебуваємо в епіцентрі пандемії, стало зрозуміло, наскільки складно дотримуватися соціальної дистанції у світі, де проживає майже 8 мільярдів людей.

Висовки

Отже, проблема перенаселення є складною та багатогранною, вимагаючи ретельного аналізу та комплексного підходу до вирішення. Наслідки перенаселення, осоливо в найбільших містах у світі включають екологічну деградацію, збільшення конфліктів та ризику пандемій. Вирішення цієї проблеми вимагає системних змін у політиці, освіті, охороні здоров’я та ресурсному використанні. Тільки шляхом спільних зусиль ми можемо забезпечити стале майбутнє для всього людства.

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button