Екскаватор

Як копати траншею під фундамент: експертні поради для успішної побудови

Дізнайтеся, як правильно копати траншею під фундамент вашої будівлі. Експертні поради та крок за кроком інструкція з будівництва фундаменту.

Підготовка до будівництва будинку починається з правильного розкопування траншеї під фундамент. Цей етап є одним з найважливіших у процесі будівництва, оскільки від якості виконання залежить міцність та надійність всієї споруди. Перш ніж розпочати копання траншеї, необхідно провести детальний аналіз місцевих умов та ґрунтового покриву. Це допоможе визначити оптимальну стратегію для розкопування, а також врахувати всі можливі ризики та проблеми, які можуть виникнути під час будівництва. Важливо врахувати глибину залягання ґрунтових вод, щоб уникнути затоплення траншеї під час робіт.

Щоб зрозуміти, як копати траншею під фундамент, необхідно визначитися з типом ґрунту на ділянці, кліматичними умовами місцевості та характеристиками будівлі, що зводиться. Розглянемо можливі способи створення траншеї чи котловану, правила виконання підготовчих та інших робіт. Також дізнаємося, як викопати фундамент під будинок своїми руками з огляду на рекомендації фахівців.

Правила виконання розрахунків

Щоб зрозуміти, як правильно копати фундамент, необхідно розібратися з деякими параметрами. Важливо визначити характеристики ґрунту – здатність витримувати навантаження, глибину промерзання, наявність ґрунтових вод. Також на вибір типу фундаменту впливає конфігурація та призначення будівлі (житлова, громадська, господарська, тимчасова). Обов’язково враховують передбачуване навантаження від несучих елементів. Якщо у вас немає досвіду у виконанні таких робіт рекомендуємо замовити послугу копка траншеї у спеціалістів з досвідом.

Найпростішим способом влаштування фундаменту під будинки називають установку стрічкової конструкції. В даному випадку її основа має бути нижче глибини промерзання грунту, що визначається кліматичними умовами у конкретному регіоні.

При виборі глибини закладення стрічкового фундаменту також враховують наявність у будівлі підвального чи цокольного поверху. В даному випадку позначка його підошви повинна бути на 30-50 см нижче поверхні підлоги. Також фундамент заглиблюється таким чином, щоб до ґрунтових вод залишалося не менше 50 см.

Також достатньо популярна плитна конструкція основи під будинок. Вона використовується для будівель зі складною конфігурацією та зі значним навантаженням на ґрунт. Також плитний фундамент з додатковим утепленням вважається раціональним рішенням при значній глибині промерзання ґрунту, коли влаштування стрічкової основи обійдеться занадто дорого.

Обсяг земляних робіт

Щоб з’ясувати, як викопати фундамент, важливо визначитися із переліком необхідних земляних робіт. Вони можуть включати такі операції:

  • викопування траншеї;
  • буріння ям під палі;
  • виїмка родючого шару ґрунту під монолітну плиту;
  • розробка глибокого котловану за наявності підвалу.

До розробки ґрунту також відносять планування ділянки та облаштування шляхів для під’їзду будівельних машин.

Застосування спецтехніки або копання вручну

риття котловану

Щоб зрозуміти, як правильно викопати фундамент під будинок, потрібно чітко визначити обсяг земляних робіт. При влаштуванні легких або невеликих за площею будівель простіше зробити все вручну. Такий підхід виправданий при будівництві лазні, веранди, гаража, дрібних прибудов.

Застосування екскаватора при влаштуванні фундаментів виправдане у таких випадках:

  • Крім виїмки ґрунту, його необхідно занурити у спеціалізований транспорт для подальшого вивезення.
  • Заплановано великий обсяг земляних робіт.
  • Розробка здійснюється на мерзлих, кам’янистих або сильно ущільнених ґрунтах.
  • Під будинок необхідно викопати глибоку траншею невеликої ширини.

Застосування екскаватора для виконання земляних робіт дозволяє прискорити процес копання фундаменту та знизити трудовитрати. Але навіть після використання землерийної техніки у робітників залишається багато завдань. Необхідно вручну вирівняти дно траншеї, зміцнити стінки (особливо актуально за наявності легких грунтів, що обсипаються). Після влаштування фундаменту здійснюють зворотне засипання ґрунту.

Розмітка котловану

копання траншеї

Щоб зрозуміти, як правильно викопати траншею під стрічковий фундамент, перед виконанням розмітки слід розчистити та вирівняти майданчик під майбутню забудову. Після завершення підготовчого етапу переходять безпосередньо до основних робіт:

  1. Одну із сторін фундаменту прив’язують до будь-якого об’єкта на будівельному майданчику. Для цього можна використовувати огорожу, існуючі будівлі та споруди.
  2. Виконавши потрібні розрахунки, натягують перший шнур вздовж однієї зі стінок. Для його фіксації використовують кілочки, які забивають трохи далі за кути будівлі. Це попередить руйнування розмітки у процесі копання траншеї.
  3. Шнури натягують уздовж усіх боків фундаменту. Їхні перетини збігаються з кутами майбутньої траншеї.

Добре розуміючи, як копати під фундамент, не слід забувати про точність розмітки. Щоб полегшити собі роботу та отримати траншею з рівними кутами, слід використовувати звичайну теорему Піфагора (метод трикутника зі сторонами 5, 3, 4 м). Правильність виконання розмітки для прямокутного контуру визначають, орієнтуючись на діагоналі. Вони мають бути рівними. У разі виявлення неточностей розмітку проводять спочатку.

Якщо неясно, як викопати траншею під фундамент складної конфігурації додатково використовують нівелір. Також цей прилад знадобиться при значному перепаді висот на ділянці. У такому випадку виконувати вимірювання за допомогою рулетки є недоцільним, тому що призведе до великих похибок.

Геометричні параметри траншеї

При визначенні розмірів фундаменту слід спиратися на проектне рішення. При цьому глибина і ширина траншеї завжди буде трохи більшою від параметрів майбутньої стрічки. Це пояснюється необхідністю додаткового пристрою щебенево-піщаної подушки, установкою щитів опалубки. Після завершення заливання бетону або монтажу фундаментних блоків виникає необхідність виконання гідроізоляційних робіт.

Перед тим, як копати траншею під фундамент, потрібно враховувати, що її глибина перевищує рівень підошви стрічки на 35 см. Ширина заглиблення в ґрунті має бути більшою на 65 см із зовнішнього боку (для виконання гідроізоляційних робіт) та на 35 см із внутрішньої (для установки щитів опалубки). При наявності на ділянці пухкого ґрунту стінки траншеї роблять під невеликим ухилом, що дозволяє запобігти її руйнуванню. У разі параметри поглиблення визначаються з урахуванням типу грунту. Якщо ґрунт сипкий, укіс роблять 1:0,5. Коли ґрунт дуже сухий, цей параметр складатиме 1:0,25.

Декілька важливих порад:

  • Не рекомендується рити котлован під прибудову, виймаючи грунт під прилеглим фундаментом готової будівлі.
  • При влаштуванні дренажної системи розширте траншею з урахуванням діаметра труби, додавши до значення від 20 до 30 см.
  • У сипучих ґрунтах варто рити траншею трапецієподібно з розширенням до верху.
  • При цьому розрахункове значення ширини повинне відповідати низу траншеї.

Правила виконання земляних робіт вручну

Щоб зрозуміти, як швидко викопати траншею під фундамент, під час виконання роботи потрібно дотримуватись простих правил:

  • Перед копанням фундаментної стрічки рекомендується заздалегідь зняти родючий шар ґрунту (приблизна товщина 30 см). Надалі його можна використовувати для влаштування газону або клумби.
  • Вилучений ґрунт також застосовують для вирівнювання рельєфу ділянки.
  • Перед копанням траншеї під фундамент необхідно визначитися із місцем складування ґрунту. Його відкидають щонайменше на відстань 1,5 м. Але краще відразу вивозити ґрунт за межі будівельного майданчика, що не створить перешкод при виконанні наступних етапів робіт.
  • Якщо траншея копатиметься поруч із прибудовою, потрібно переконатися, що відсутня ймовірність пошкодити її фундамент.
  • При виявленні ям на дні траншеї їх заборонено засипати назад грунтом. Після влаштування фундаменту, особливо це стосується збірних конструкцій, у вказаному місці знову утворюється поглиблення. Будь-які ямки в траншеї потрібно засипати щебенево-піщаною сумішшю.
  • Копання траншеї починають із зовнішнього периметра. Потім переходять до влаштування внутрішніх перегородок.
  • Після викопування траншеї рекомендується одразу виставляти опалубку, встановлювати арматуру та заливати бетон. Якщо цього не зробити, стінки заглиблення у ґрунті руйнуються, а дно розмокне від дощу. У такій ситуації пристрій фундаментної стрічки неможливий. Якщо заливка бетону відразу не планується, рекомендується не докопувати траншею на 15-20 см. Тоді перед виставленням опалубки потрібно буде видалити зайвий грунт.
  • Якщо викопана траншея має глибину набагато більшу за плановану, домогтися необхідної позначки підошви фундаменту можна за допомогою піску та щебеню. Максимальна товщина підстильної подушки – 10 см. Також зменшити глибину можна за допомогою цегли. Виконувати зворотне засипання ґрунту категорично заборонено через небезпеку просідання фундаментної стрічки після заливання.

Особливості влаштування котловану для плитного фундаменту

траншея фото

Для влаштування котловану, призначеного для зведення плитного фундаменту, викопують прямокутну яму. Розміри котловану відповідають габаритним параметрам фасадної частини будівлі. Таке правило є актуальним при зведенні дрібнозаглиблених фундаментів. В інших випадках габарити котловану збільшуються.

Методика виконання робіт:

  1. З поверхні знімається шар родючого ґрунту на глибину 30 см. Даний ґрунт надалі можна ефективно використовувати. У майбутньому пророслі рослини здатні зруйнувати бетонний фундамент.
  2. На рівну та очищену поверхню наносяться позначки, що відповідають габаритам плити плюс її висота.
  3. По зазначених кордонах виконують перше виїмку ґрунту на глибину 0,5 м. Робити це потрібно від центру котловану, поступово пересуваючись до країв.
  4. Після вилучення першого шару переходять до другого, відступивши від попередніх меж 0,25 м з кожного боку. Глибина сходинки 0,5 м-коду.
  5. Роботи продовжуються, поки не вдасться досягти позначки низу фундаментної плити.

Вибір пори року для копання котловану або траншеї

Фахівці рекомендують планувати розробку ґрунту під фундамент і проводити влітку чи восени. У цей час ґрунт максимально м’який і піддається копанню.

Взимку устрій фундаменту не підходить для таких робіт через замерзлий ґрунт. Якщо запланувати роботи на цей період, їхня вартість збільшується в кілька разів. Також устрій траншеї або котловану взимку утруднюється через необхідність у найкоротші терміни завершити кладку фундаментних блоків або заливання монолітної конструкції. Вони не повинні промерзнути, що негативно позначиться на їхній несучій можливості. Також взимку важливо одразу передбачити процес вивезення зайвого ґрунту. В іншому випадку він замерзне і прибрати його буде дуже складно.

Навесні копати фундамент також небажано. У цей період грунт перенасичений вологою від талого снігу, значно підвищується рівень грунтових вод. Щоб подолати таку проблему, необхідно додатково залучати техніку для відкачування рідини.

Також не рекомендується розпочинати земляні роботи пізньої осені. У цей час спостерігаються регулярні заморозки, що призводить до промерзання верхнього шару ґрунту.

Коротко про головне

Перед викопуванням траншеї або котловану для влаштування фундаменту необхідно виконати всі розрахунки. Їхні параметри залежать від характеристик ґрунту, глибини промерзання ґрунту та рівня навантаження від несучих конструкцій будівлі. Щоб правильно закласти фундамент, знадобляться не лише спеціальні знання, а й додаткові дані, такі як характеристики ґрунтів, нормативні навантаження від споруди, інформація щодо кліматичних та сезонних умов на території. У результаті виникає складне завдання – необхідно врахувати цілий комплекс факторів та грамотно розробити проект. Впоратися з подібним завданням під силу лише досвідченому інженеру.

Для виконання земляних робіт можна використовувати екскаватор або викопати все вручну. Вибір методу залежить від обсягу виїмки ґрунту, необхідності його навантаження для подальшого вивезення та інших нюансів.

При влаштуванні котловану під фундаментну плиту розробку ґрунту виконують поетапно. Шар за шаром викопують ґрунт, враховуючи рекомендації для зміцнення стінок.

Земляні роботи повинні вестись безперервно, протягом одного сезону. Щоб якість фундаменту не підвела, необхідно подбати про надійну гідроізоляцію. У жодному разі не варто йти шляхом спрощення проекту, технологія будівництва повинна суворо і неухильно дотримуватися. Можна і самостійно звести стрічковий фундамент, але врахуйте, що ви втратите багато часу, крім того, виникає ризик припуститися серйозних помилок, які рано чи пізно призведуть до небажаних наслідків.

Відео: Фундамент траншеї міні екскаватор

Василь

Відомий експерт з спецтехніки для будівельних та дорожніх робіт. Пишу корисні статті для блогів та інформаційних сайтів.

Схожі статті

Один коментар

  1. Для риття траншеї краще найняти робочих, які займаються цим ділом постійно і знають яка повинна бути ширина і глибина для конкретних цілей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button